АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Западноафриканските съседи Кот д'Ивоар и Гана са най-големите производители на какао в света, но неблагоприятните метеорологични условия и болестите по растенията засегнаха производството през 2023/24 г.
Лошите реколти в Гана и Кот д'Ивоар, двете най-големи производителки на какао в света, тласнаха пазарите към четиригодишен дефицит на доставките, повишавайки световните цени на какаото и шоколада тази година.
През април вторият най-голям производител на какао в света повиши изкупната цена с повече от 58 на сто до 33 120 седи (ганайско седи - националната валута на страната бел. ред.) (2123,08 долара) за метричен тон, или 2070 седи за 64 килограма, за остатъка от сезон 2023/24.
Големите африкански заводи за какао в Кот д'Ивоар и Гана са спрели или намалили преработката, защото не могат да си позволят да купуват зърна, което означава, че цените на шоколада по света вероятно ще скочат, съобщи Ройтерс, позовавайки се на четири търговски източника.
Гледната точка на експерта доц. д-р Гана Гечева, еколог, заместник-декан по научна и проектна дейност, Биологически факултет на ПУ „Паисий Хилендарски“
Гледната точка на експерта доц. д-р Гана Гечева, еколог, заместник-декан по научна и проектна дейност, Биологически факултет на ПУ „Паисий Хилендарски“
Съобразно с това ганайските власти са отпуснали около 13 000 акра (около 52 000 декара, бел. ред.) земя на компанията инвеститор "Буи шугър" (Bui Sugar Limited) във Фавоман в същия окръг Банда. Дружеството вече е засадило около 250 хектара (2500 декара, бел. ред.) със захарна тръстика, за да осигури суровини за захранване на фабриката.
Дилма Русеф - бившият президент на Бразилия в периода 2011-2016 г., ще оглави Новата банка за развитие, учредена от страните, които влизат в обединението БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Република Южна Африка), съобщи вчера в. „Естадо ди Сао Пауло“.
Тази политика ще промени из основи платежния баланс на Гана и ще намали значително постоянното обезценяване на ганайската валута, както и растящите цени на горивата, електроенергията, водата, транспорта и на храните.
Приоритетните сектори са преработка на селскостопански продукти, облекла и текстил, фармацевтични продукти, производство на компоненти, опаковъчни материали и хартиени продукти.