АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Проектът се осъществява от управата на китайското пристанище Лянюнган съвместно с морското търговско пристанище Актау. Изграждането на хъба ще позволи увеличаването на транспорта на контейнери през Каспийско море с Азербайджан, Грузия, Турция и да се преориентира част от товарите, пътуващи от Китай към Европа.
От януари до юни 2024 г. износът на газ от Азербайджан регистрира голямо увеличение, като значителни количества са изпратени и до други ключови пазари - 5 млрд. куб. м газ за Турция и 1,3 млрд. куб. м за Грузия.
Споразумението с Индия е част от по-широк план на гръцкото правителство, който включва споразумения с общо шест страни - Армения, Грузия и Молдова в Европа и Индия, Филипините и Виетнам в Азия.
Корабите ще спират в Бургас, Варна или Несебър, и след това ще отиват до Констанца в Румъния. Обмислят се още маршрути до Батуми в Грузия и до турски пристанища на Черно море. Компаниите вече са направили програми за 2024 и 2025 г., в които няма да бъде включена България заради продължаващата война в Украйна.
За развитието на Транскаспийския транспортен маршрут (Китай-Казахстан-Азербайджан, който впоследствие се разклонява към Грузия и Турция, а от там към европейските страни) с Трансевропейската транспортна мрежа (TEN-T) и мегаинициативата "Глобал Гейтуей" (Global Gateway)".
Вместо да налага нови санкции, ЕС сега възнамерява да се съсредоточи върху спазването на вече обявените от страна на "слаби звена" като ОАЕ, Турция, Армения, Грузия, Казахстан и Киргизстан.
Дилма Русеф - бившият президент на Бразилия в периода 2011-2016 г., ще оглави Новата банка за развитие, учредена от страните, които влизат в обединението БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Република Южна Африка), съобщи вчера в. „Естадо ди Сао Пауло“.
Освен България, в програмата участват Гърция, Румъния, Грузия, Република Молдова, Турция и Украйна. На територията на България обхвата на програмата включва Североизточен и Югоизточен район за планиране с областите: Варна, Добрич, Търговище, Шумен, Бургас, Сливен, Ямбол, и Стара Загора.
В Букурещ беше подписано споразумение, което ще осигури финансовата и техническата рамка за реализирането на проекта за подводен кабел за пренос на електроенергия от възобновяеми източници между Румъния и Азербайджан през Грузия и Черно море. По-нататък енергията ще бъде пренасяна към Унгария и останалата част от Европа чрез европейската система за пренос.
Грузия забранява износа на пшеница и ечемик собствено производство от страната, предаде ТАСС, като се позова на правителствено прессъобщение. Грузинските власти взеха решението за забрана на износа в края на юни. Той ще бъде в сила до юли 2023 г. и не забранява износа на царевица.