АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Дас обясни, че идеята за обща валута на БРИКС е лансирана от една от страните членки на формата, но че макар и да е имало някои обсъждания, не е постигнат напредък в тази посока. Дас допълни, че страните от БРИКС са разпръснати по целия свят, докато за успеха на еврото е помогнало съседството на държавите от еврозоната.
Темпът на икономическия растеж на страната обаче се забавя през юли-септември спрямо второто тримесечие на 2024 г., когато е отчетен ръст от 6,7 на сто. Това е най-бавният темп на нарастване на БВП от седем тримесечия насам.
Обяснението за впечатляващия ръст се крие най-вече в засилващото се търсене в трите основни пазара за злато – Китай, Индия и САЩ, коментира в съобщение до медиите Макс Баклаян, изпълнителен директор на борсата за ценни метали "Тавекс" (Tavex).
Призивът идва преди срещата на върха на организацията от 22 до 24 октомври в Казан, столицата на република Татарстан в рамките на Руската федерация. Групата, в която отначало влизаха само Бразилия, Русия, Индия и Китай, вече включва и Южна Африка, Египет, Етиопия, Иран и ОАЕ.
Повечето от кафето, внесено през 2023 г., идва от 2 държави - Бразилия (921 900 тона, или 34 на сто от общия внос извън ЕС) и Виетнам (652 000 тона, или 24 на сто). Те са следвани от Уганда (206 500 тона, 8 на сто), Хондурас (168 800 тона, 6 на сто), Индия (118 100 тона, 4 на сто), Колумбия (112 700 тона, 4 на сто), Перу (83 000 тона, 3 на сто) и Индонезия (68 300 тона, 2 на сто).
Експертите посочват, че Индия вероятно ще спечели от политиката на Тръмп. "Виждаме Индия като относителен бенефициент поради нейния модел на растеж, насочен към вътрешното търсене, и ползите от по-ниските цени на суровините, глобалните промени във веригата на доставки и външнополитическата среда", смятат авторите на проучване.
Икономиката на Индия е нараснала с 6,7 на сто през второто тримесечие в сравнение със същия период на 2023 г. Темпът на икономическия растеж на страната се забавя през април-юни спрямо първото тримесечие на 2024 г., когато е отчетен ръст от 7,8 на сто. Въпреки това индийската икономика остава най-бързо нарастващата сред водещите страни в света.
Сделката ще бъде извършена по преференциална тарифа съгласно споразумението за свободна търговия между двете страни, което влезе в сила на 1 май 2022 г.
Най-много са от Куба – 48 и от Турция – 30. Имало също посетители от Алжир, Бразилия, Виетнам, Египет, Еквадор, Израел, Индия, Тунис, Хондурас, Южна Корея, Япония, Чили, както и от цяла Европа. Увеличават се и румънските туристи, както и тези от Русия, Германия, Литва, Чехия, Португалия и др.
За да настигне Китай, Индия ще трябва да поддържа почти двуцифрен темп на растеж за близо 30 години, да се интегрира в световните производствени вериги за доставка, да премине към износа като двигател на растеж и да привлече огромни чуждестранни инвестиции.