АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Ванс има планирана среща тази вечер с премиера Нарендра Моди в столицата Делхи. Министерството на външните работи на Индия заяви, че визитата дава възможност да се направи равносметка на напредъка в двустранните отношения, като се очаква акцент в разговорите да бъде поставен върху икономическото и търговското сътрудничество.


Източниците на финансово издание добавиха, че този ход представлява временна мярка, докато технологичният гигант се стреми да осигури освобождаване от митата на президента на САЩ Доналд Тръмп, подобно на това, което изпълнителният директор Тим Кук постигна по време на предишния мандат на Тръмп.


"През февруари 2022 г. купувахме по-малко от 0,2% от Русия. Сега купуваме 30%. Ако се предлага с добри отстъпки, ще го купуваме. Ако суровият петрол се предлага другаде на по-ниска цена, ще го купим от този пазар", заяви индийският министър пред журналисти.


Дас обясни, че идеята за обща валута на БРИКС е лансирана от една от страните членки на формата, но че макар и да е имало някои обсъждания, не е постигнат напредък в тази посока. Дас допълни, че страните от БРИКС са разпръснати по целия свят, докато за успеха на еврото е помогнало съседството на държавите от еврозоната.


Темпът на икономическия растеж на страната обаче се забавя през юли-септември спрямо второто тримесечие на 2024 г., когато е отчетен ръст от 6,7 на сто. Това е най-бавният темп на нарастване на БВП от седем тримесечия насам.


Обяснението за впечатляващия ръст се крие най-вече в засилващото се търсене в трите основни пазара за злато – Китай, Индия и САЩ, коментира в съобщение до медиите Макс Баклаян, изпълнителен директор на борсата за ценни метали "Тавекс" (Tavex).


Призивът идва преди срещата на върха на организацията от 22 до 24 октомври в Казан, столицата на република Татарстан в рамките на Руската федерация. Групата, в която отначало влизаха само Бразилия, Русия, Индия и Китай, вече включва и Южна Африка, Египет, Етиопия, Иран и ОАЕ.


Повечето от кафето, внесено през 2023 г., идва от 2 държави - Бразилия (921 900 тона, или 34 на сто от общия внос извън ЕС) и Виетнам (652 000 тона, или 24 на сто). Те са следвани от Уганда (206 500 тона, 8 на сто), Хондурас (168 800 тона, 6 на сто), Индия (118 100 тона, 4 на сто), Колумбия (112 700 тона, 4 на сто), Перу (83 000 тона, 3 на сто) и Индонезия (68 300 тона, 2 на сто).


Експертите посочват, че Индия вероятно ще спечели от политиката на Тръмп. "Виждаме Индия като относителен бенефициент поради нейния модел на растеж, насочен към вътрешното търсене, и ползите от по-ниските цени на суровините, глобалните промени във веригата на доставки и външнополитическата среда", смятат авторите на проучване.


Икономиката на Индия е нараснала с 6,7 на сто през второто тримесечие в сравнение със същия период на 2023 г. Темпът на икономическия растеж на страната се забавя през април-юни спрямо първото тримесечие на 2024 г., когато е отчетен ръст от 7,8 на сто. Въпреки това индийската икономика остава най-бързо нарастващата сред водещите страни в света.