АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Потребителските цени в Китай се понижават за първи път от 13 месеца през февруари заради поевтиняване на храните, тютюневите изделия и алкохола, предадоха Синхуа и Си Ен Би Си. Индексът на потребителските цени спада с 0,7 на сто през миналия месец на годишна база, сочат най-новите данни на Националното бюро за статистика. През януари китайската инфлация достигна петмесечен максимум от 0,5 на сто.


Данъчните промени, внесени в парламента, показаха, че правителството на Орбан предлага от 2025 г. да обвърже повишаването на акцизите върху горивата, алкохола и тютюна с общия годишен темп на инфлация през юли спрямо предходната година.


Проектозаконът предвижда свиване на държавния бюджет, орязване на субсидиите и повишаване на някои данъци и акцизи, включително върху алкохола, цигарите, недвижимите имоти и минералната вода. Корпоративният данък ще се покачи от 19 на 21 процента.


Основна причина за ускорението на инфлацията като цяло е поскъпването на храните и напитките (+68,2 процента на годишна база), на алкохола и цигарите (+51,9 процента) и на хотелите и ресторантите (+50,3 процента). През юни годишната инфлация също отбеляза рекордно високо ниво - 36,8 процента.


Евростат обяви, че годишният процент на инфлация в еврозоната се очаква да се понижи леко до 8,5% през февруари от 8,6% през януари, отразявайки повишението на цените на храните, алкохола и тютюна (съответно 15% и 14,1%), следвани от цените на енергийните (13,7% от 18,9% през януари) и неенергийните промишлени стоки (6,8% от 6,7% през януари).


През септември най-голям принос за годишната инфлация в еврозоната са имали цените на енергията (+4,19 процентни пункта), следвани от тези на храните, алкохола и тютюна (+2,47 п.п.), услугите (+1,80 п.п.) и неенергийните промишлени стоки (+1,47 пункта).


Енергията се очаква да има най-висок годишен темп на растеж (40,8%), след нея се нареждат храните, алкохола и тютюна (11,8% през септември), неенергийни промишлени стоки (5,6%) и услуги (4,3%).


Групата на хранителните продукти и напитките е отбелязала увеличение от 12,6 процента, цените на алкохола и тютюна са се повишили с 0,9 на сто, на облеклото иобувките - с 4,6 процента, а на жилищата - с 31,5 процента.


Промените, които влизат в сила на 1 август, включват увеличение на акцизите върху тютюна (включително нагрявания тютюн) и алкохола, намаляване на прага за отпускане на данъчни облекчения в хранително-вкусовата промишленост и строителството от 30 000 на 10 000 румънски леи (RON) и други.


Близо 11 процента от анкетираните българи смятат, че е допустимо на децата да се дават малки количества алкохол, за да се научат да пият отговорно, когато пораснат