АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Картата, известна като "Дойчландтикет" (Deutschlandticket), беше въведена през май 2023 г. и бързо стана хит след жителите на Германия. Приблизително 13 милиона души притежават такава карта, която до края на годината струва 49 евро месечно, а от догодина ще поскъпне до 58 евро.
През октомври 2024 г. спрямо предходния месец най-голямо е увеличението на цените в групите: „Развлечения и култура“ (+8.6%), „Облекло и обувки“ (+8.2%), „Образование“ (+1.8%) и „Жилища, вода, електроенергия, газ и други горива“ (+1.1%). Намаление е регистрирано само в група „Транспорт“ (-0.3%).
Най-бързи се оказаха общинарите в Добрич, които вече приеха увеличение на данъците върху имотите и автомобилите, както и лицензите на таксиметровия транспорт на територията на общината.
Ще се инвестира в инфраструктура. 40-те градски общини са от 6-те региона за планиране от ниво NUTS 2: Айтос, Асеновград, Ботевград, Велинград, Враца, Габрово, Горна Оряховица, Гоце Делчев, Димитровград, град Добрич, Дупница, Казанлък, Карлово, Карнобат, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Лом, Монтана, Нова Загора, Пазарджик, Панагюрище, Перник, Петрич, Пещера, Разград, Самоков, Сандански, Свиленград, Свищов, Севлиево, Силистра, Сливен, Смолян,...
Делът на чуждестранните студенти е най-голям в направленията „Медицина“ (58%), „Стоматология“ (47%) и „Ветеринарна медицина“ (31%). В още четири направления те надхвърлят 10% - „Фармация“ (14%), „Транспорт, корабоплаване и авиация“ (13%), „Музикално и танцово изкуство“ (12%) и „Туризъм“ (11%).
ДФЗ изплати 1 060 070 лева на 142 животновъди от общо 169 подадени заявления по помощ "де минимис", която се предоставя на предприятия, ангажирани в говедовъдството, за компенсиране на разходите за клане, транспорт и административни документи за отгледани и заклани говеда. Приемът по схемата продължи до 11 октомври 2024 г., посочват от Фонда.
Увеличение спрямо предходния месец е отчетено в секторите: „Професионални дейности и научни изследвания“ - с 5.4%, „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ - с 2.5%, и „Транспорт, складиране и пощи“ - с 2.4%. Понижение се наблюдава в секторите: „Операции с недвижими имоти“ - с 8.8%, „Административни и спомагателни дейности“ - с 2.5%, и...
За сравнение, държавите от региона като Гърция и Румъния имат успеваемост съответно 26% и 14%. Освен това страната е усвоила едва 22% от наличните средства по Плана, което отново е по-малко от средното за Съюза – 37%. Това значително изоставане поставя под въпрос дали България ще успее да изпълни всички заложени цели до крайния срок през 2026 година.
Въпреки това новите експортни поръчки нараснаха с най-бързия си темп от повече от година поради силното търсене от района на Централна Азия. Проблеми с веригата за доставки, включително забавяния на железопътния транспорт и международната логистика, доведоха до рязко влошаване на представянето на доставчиците.
Първото е по отношение на Пътната карта за климатична неутралност и е свързано с второто плащане по НПВУ. България е единствената държава-член на ЕС, която е получила само едно плащане по ПВУ. Искането за второ плащане е входирано още през 2023 г. и не е изплатено, тъй като е свързано с определени реформи, които трябва да бъдат приети и Пътната карта е една от тях.