АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Всеки от 350-те дегустатори ще оставя бележки за всяко от 45-те вина, които опитва на ден. Освен да ги оценява по 100-точкова система, той ще описва аром, вкус, структура. На базата на тези дегустационни коментари, статистически анализ и AI изработват подробно описание (профил). Профилът показва силните и слаби страни на виното, произхода на дегустаторите, техните впечатления.
Потребителите могат да проверяват истински ли са касовите бележки с мобилното приложение на НАП и да задържат плащане при фалшив касов бон. По данни на приходната агенция близо 200 000 потребители ежедневно проверяват дали касовите бележки, които търговците им издават, са истински или фалшиви.
Според работниците и служителите най-проблемните области остават издаването на касови бележки при продажбите на услуги и работата с официални договори, но с неофициално „заплащане в плик“.
Дългоочакваното нововъведение беше прието с широка обществена подкрепа, а в последвалите обявяването дискусии по темата излязоха някои важни за уточняване теми.
Обвиняемият Я. Я. е обещал на А. Р. , че няма да затвори сергията му на пазара и няма да приложи принудителна административна мярка „запечатване на обект“ за срок до 30 дни за това, че земеделецът не е издавал касови бележки, каквито са разпоредбите на Закона за данък добавена стойност.
Причината е "нелогично високи касови наличности" според твърдението на самата агенция. В годишните си финансови отчети за 2019 г. те са посочили, че държат в брой над 100 000 лева.
Промяната се подкрепя от Националната агенция за приходите, като в близките седмици приходната агенция ще обсъди с бизнеса конкретни текстове за изменение в законодателството.
Електронните търговци могат да издават онлайн бележка, вместо касов бон, за извършените от тях продажби, без за това да им е необходимо физическо фискално устройство. Това съобщиха от пресцентъра на Националната агенция за приходите.
Това стана ясно от думите на говорителя на НАП Росен Бъчваров пред Канал 3. Той обяви, че вече е публикуван нов проект за промяна на Наредба Н-18, за касовите апарати. След масовите протести на бизнеса през миналата година, сега държавата предлага на онлайн търговците да издават или обикновен фискален бон, или дигитален такъв.
Над 150 000 потребители ежедневно действат като данъчни инспектори като проверяват дали касовите бележки, които търговците им издават, са истински или фалшиви. Това е възможно с мобилното приложение на НАП, което сканира QR кода върху бележката.