АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


За това съобщава НАП в свой анализ на риска от укриване на печалби и доходи в този бранш. Оттам сочват, че в общия случай домашните майстори са длъжни да издават касови бележки, когато плащането за извършените от тях услуги е в брой, с дебитна или кредитна карта, с ваучер.


Нарушенията, които са разкрили фискалните инспектори, са: неиздаване на касови бележки, разминаване между маркираните на фискалното устройство суми и наличностите в касата, документите за продажба не отговарят на изискванията и др.


Основните проблемни области са: непълното отчитане на реализираната продукция и събираемостта на ДДС; гарантирането на реална конкуренция при провеждането на обществените поръчки; работата с договори, които не отчитат действителното възнаграждение; издаването на касови бележки при продажбите на услуги; допълнителната работа без договори.


Всеки от 350-те дегустатори ще оставя бележки за всяко от 45-те вина, които опитва на ден. Освен да ги оценява по 100-точкова система, той ще описва аром, вкус, структура. На базата на тези дегустационни коментари, статистически анализ и AI изработват подробно описание (профил). Профилът показва силните и слаби страни на виното, произхода на дегустаторите, техните впечатления.


Потребителите могат да проверяват истински ли са касовите бележки с мобилното приложение на НАП и да задържат плащане при фалшив касов бон. По данни на приходната агенция близо 200 000 потребители ежедневно проверяват дали касовите бележки, които търговците им издават, са истински или фалшиви.


Според работниците и служителите най-проблемните области остават издаването на касови бележки при продажбите на услуги и работата с официални договори, но с неофициално „заплащане в плик“.


Дългоочакваното нововъведение беше прието с широка обществена подкрепа, а в последвалите обявяването дискусии по темата излязоха някои важни за уточняване теми.


Обвиняемият Я. Я. е обещал на А. Р. , че няма да затвори сергията му на пазара и няма да приложи принудителна административна мярка „запечатване на обект“ за срок до 30 дни за това, че земеделецът не е издавал касови бележки, каквито са разпоредбите на Закона за данък добавена стойност.


Причината е "нелогично високи касови наличности" според твърдението на самата агенция. В годишните си финансови отчети за 2019 г. те са посочили, че държат в брой над 100 000 лева.


Промяната се подкрепя от Националната агенция за приходите, като в близките седмици приходната агенция ще обсъди с бизнеса конкретни текстове за изменение в законодателството.