АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Най-големи щети миналата година са нанесли ураганите "Хелийн" и "Милтън", които удариха тежко САЩ. Общо за годините от 2019 г. по данни на "Мюних Ре" общите загуби от природни катастрофи се равняват на малко над 1,5 трилиона долара, сочат изчисления на БТА.
Според експертите причините за тези катаклизми са липсата на проактивни грижи за гората – различни видове отгледни и възобновителни сечи, застаряването на горите и климатичните промени. В последните 2 години добивът на дървесина бележи най-ниските си стойности за последния четвърт век, а това е лоша новина.
В момента 3 милиарда души на планетата не могат да си позволят здравословно хранене, което да ги предпази от недохранване, припомня организацията. Още 1 милиард са застрашени от това, ако внезапно сътресение в икономическата система намали доходите им с една трета, са изчислили икономистите на ФАО в доклад.
Държавен фонд "Земеделие" започва работа по изграждането на компенсационен фонд за обезщетяване на земеделските производители от постъпили неблагоприятни климатични събития. Очакванията са този фонд да започне да функционира до година-две.
Това коментира Веселина Ралчева от Българската асоциация „Биопродукти“ относно посегателствата върху лавандуловите полета. Тя прогнозира, че предстоят катаклизми на този пазар.
Икономическите щети от природни катаклизми в света през 2012 се оценяват на 160 милиарда долара, от тях 65 милиарда трябва да бъдат изплатени от застрахователните компании. Това съобщи германският презастраховател Munich Re.
Икономисти проучиха 40-годишната история на глобалните финансови катаклизми. Те са установили, че най-често икономиките се разпадат през септември или преди избори, при това по същия сценарий, който сега се разгръща в Европа.
Според браншова организация високата себестойност на земеделската продукция е заради липсата на стратегия за сектора и буфери срещу климатичните и пазарните катаклизми.
Правителствата на ЕС се опитват да разгонят пазарните акули, които разчитат знаците за предстоящи финансови катаклизми.