АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Каталуния – моторът на испанската икономика
EconomyNews.bg
Каталуния, която на референдум се произнесе за независимост от Испания, е моторът на испанската икономика. Регионът е първи износител на страната. Особено развити са индустрията, научните изследвания и туризма. Единственият недостатък е задлъжнялостта.
Приносът на Каталуния към испанския БВП през 2016 г. е 19%. Заедно с Мадрид (18,9%) тя е най-богатият регион в Испания. Безработицата, чийто нива са сходни с тези в Мадрид, е чувствително по-ниска спрямо безработицата на национално ниво – 13,2% е безработицата в Каталуния през второто тримесечие на годината, 13% - в Мадрид и 17,2% в страната.
Отдавна Каталуния е първостепенен износител. За първото тримесечие на 2017 г. една четвърт от изнесените стоки са с каталунски произход. През 2015 г. регионът е привлякъл около 14% от чуждите инвестиции в Испания, което го поставя на второ място след Мадрид и далеч пред останалите испански региони.
Много големи компании са със седалища в Барселона – например текстилният гигант Mango, третата по големина испанска банка CaixaBank, газовата компания Gas Natural или парфюмерийната Puig, която държи марките Nina Ricci, Paco Rabanne и Jean Paul Gaultier.
Агробизнесът е най-развитият сектор от гледна точка заетост и приходи. Приносът за това е на месната индустрия и значителният износ на свинско месо.
В Каталуния е концентрирано почти половината от химическото производство на Испания. Освен това регионът е вторият най-голям производител на автомобили с дял от 19% от националното производство след Кастилия и Леон с 21%. В Каталуния заводи имат Nissan и Volkswagen (чрез марката си Seat). Испания е вторият автомобилопроизводител в ЕС след Германия.
Регионът е и важен логистичен център.
Каталуния разчита и на научните изследвания, особено в областта на биологията – генетика, невронауки и др., като секторът представлява 7% от БВП. В региона има многобройни болници и научно-изследователски центрове и държи първенството в Европа по брой фармацевтични предприятия на глава от населението.
Новите технологии са широко представени в Барселона, а градът всяка година е домакин на световен конгрес на мобилната телефония.
Каталунските университети са сред водещите в Испания.
Каталуния, столицата ѝ Барселона и плажовете на Коста Брава привличат най-много чуждестранни туристи. През 2016 г. повече от 18 милиона чужденци са посетили региона, което прави една четвърт от общия брой чужди туристи в страната.
Летището в Барселона е с втори резултат след Мадрид. През 2016 г. през него са преминали 44 милиона пасажери. То е много използвани от нискотарифни превозвачи, които искат да го направят хъб за дългите си полети до Америка.
Пристанището на Барселона е на трета позиция по отношение на товарите и е сред най-важните в Европа за круизните пътувания.
Единственото слабо място на Каталуния е тежестта на публичния дълг, който представлява 35,2%. В абсолютни стойности той е 75,4 млрд. евро в края на март.
В дебата за и против независимост на Каталуния често цифрите са пречупени през различни методологии на изчисление и хипотези. Например, според испанското министерство на икономиката БВП на независима Каталуния извън ЕС ще падне с 25%-30%, а безработицата ще се удвои.
Някои икономисти обаче смятат, че нова държава Каталуния в рамките на ЕС би имала стабилен БВП, който в дългосрочен план ще се увеличи със 7%.
Каталунското регионално правителство изчислява, че регионът няма да страда от бюджетен дефицит, защото сега пренасочва повече пари към централната държава, отколкото получава.
Каталунската изпълнителна власт изчислява дефицита на около €16 млрд. (8% от регионалния БВП), докато централното правителство в Мадрид оценява дефицита по друга методология на около €10 млрд. (5% от регионалния БВП).
По материали на AFP. Снимки: Google Images
Tweet |
|