АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
По-голямата част от природния газ в газообразно състояние е дошъл от Норвегия (43,5 на сто), следвана от Алжир с 21,6 на сто и Русия с 15,5 на сто. От САЩ е дошъл почти половината от внесения втечнен природен газ (46,0 на сто), а значително по-назад остават Русия (16,8 на сто) и Катар (11,9 на сто).
За осми път в 25-годишната история на приза, наричан понякога "Оскарът на пътническата авиация", за най-добра компания в света е посочена "Катар еъруейс" (Qatar Airways), най-добрата европейска е Turkish Airlines.
В страна, в която демонстрациите практически са забранени, мнозина разпознаха в бойкота срещу компании, имащи връзки с Израел, начин да изразят протеста си, както се случва макар и с различен обхват в други арабски страни като Йордания, Кувейт и Мароко.
Китайската “Синопек“ (Sinopec) и „Катар Енерджи“ (QatarEnergy) подписаха в Шанхай споразумение за сътрудничество, предвиждащо покупка и продажба на втечнен природен газ и дялово участие в съвместно предприятие за срок от 27 години.
ЕС е купил втечнен газ 41 милиарда евро от януари до юли 2023 г., като най-голям е делът на вноса от САЩ (17,2 милиарда евро), следвани от Русия (5,5 милиарда евро) и Катар (5,4 милиарда евро). Тези три държави са най-големите бенефициенти, се посочва в доклада.
Катар и френската компания "ТоталЕнержи" са подписали две споразумения, QatarEnergy и на "ТоталЕнержи" са подписали споразумения за продажба и покупка на почти 3,5 милиона тона ВПГ на година от Катар за Франция", съобщи в комюнике от "КатарЕнерджи".
Според доклад, публикуван от Световната организация по туризъм, страната е класирана на първо място в Европа за първите 3 месеца на тази година по увеличение на броя на туристите. В световен мащаб страната се нарежда на трето място след Катар и Саудитска Арабия.
Очаква се реалният брутен вътрешен продукт да забави растежа си до едва 0,1 на сто тази година, след като отчете ръст с 8,2 на сто през 2022 г. Причина за прогнозираният слаб икономически растеж се явява съкращаването на добива на петрол, както и по-ниските му цени, обясняват от МВФ.
Той е в размер на $20,76 млрд. през финансовата си 2022 г., която приключи на 31 март. Това е първото положително бюджетно салдо от девет години. Приходите от продажба на петрол са с ръст от 64,7% през 2022 г. спрямо 2021 г.
Още сделки са на хоризонта, тъй като фирмите преговарят с износители в САЩ, а също така са в преговори с Катар, Оман, Малайзия и Бруней, според хора, запознати с дискусиите.