АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Ръст на цените се отчита при някои от основните храни като хляб, хлебни изделия и зърнени храни (на годишна база ръст с 10%), кафе, чай и какао (с 17.4%); краве масла с 23.7%, плодове (с 5.8%), мляко и млечни продукти (с 5.1%) Риба и рибни продукти (с 4.1%) и др.


Спрямо вида и големината си те ще получат между 15 000 лв. и 150 000 лв. за нови машини, съоръжения, оборудване, инструменти и специализиран софтуер. Целта е да станат по-конкурентоспособни и да подобрят пазарното си представяне.


Компанията "Интернешънъл армърд груп" (International Armored Group - IAG) започна да произвежда бронирани автомобили в новооткрития си завод в Бургас. Това се случва в партньорство с фирми от българската отбранителна индустрия, както и с военни, научни и технически организации.


В УХТ вече стартира изграждането на модерна технологична лаборатория за кафе ‒ третата от този тип в европейски университет, след тези във Веденсвил (Швейцария) и Гайзенхайм (Германия).


23 години след старта на първата линия на KitKat в София, компанията инвестира 44.2 милиона евро в новите си производствени мощности, оборудвани с машини от последно поколение.


Вносът на кафе, чай, какао и подправки се е увеличил общо с 8,4 милиарда евро (44 на сто) от януари до ноември 2024 г., което се дължи на по-високите цени на какаото и кафето и нарастващите обеми.


Кафето "Арабика" е световен еталон за фючърсни договори за кафе, които се търгуват на ICE. Арабика представлява 75% от световното производство и се култивира най-вече в Бразилия (40% от общото предлагане в света) и Колумбия. IСорт "Робуста" e 25%, произвежда се във Виетнам и Индонезия.


Петима са победителите в Академия за местни предприемачи 8.0. Производство на вегетариански продукти, чаши от рециклирана утайка от кафе, ръчно излети чанове, работилница за авточасти, пекарна на занаятчийски хляб си разпределиха рекордния награден фонд от 60 000 лева.


Световните цени на кафето сорт арабика достигнаха рекордни върхове над 3,60 долара за либра (1 либра е приблизително 0,45 кг – бел. ред.), тъй като Бразилия, най-големият производител в света, разполага с малко останали за продажба зърна, а притесненията относно предстоящата реколта остават.


Изминалата година завършва с по-малко нови регистрирани колесни трактори, зърнокомбайни и телескопични товарачи и повече челни товарачи. Това показва традиционната справка на Контрол и техническа инспекция към Министерство на земеделието и храните за новите регистрирани машини у нас, която вече е общодостъпна.