АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
"Газпром" транзитира през територията на Украйна руски газ в обем, потвърден от украинската страна чрез измервателния пункт "Суджа", който се намира на няколко километра от града, близо до границата - 42 милиона кубични метра на 28 октомври.
Ремонтните дейности ще се извършват едновременно с тези, които се извършват от българска страна; те ще започнат от средата на моста и постепенно ще се оттеглят към румънската страна, като блокираната зона ще бъде около 150 метра, където движението ще бъде насочвано чрез пътна сигнализация“, съобщават от ITPF Гюргево.
През 2022 г. 4,8 млрд. куб. м газ достигат до Унгария по „Турски поток“ и продължението му през България и Сърбия. Както съобщава Сиярто, през 2023 г. тази цифра се е увеличила до 5,6 милиарда кубически метра.
Те са с художествена стойност и при демонтажът им, поради основния ремонт на съоръжението, трябва да се запази тяхната цялост, да бъдат възстановени и отново поставени. До момента е премахната ограда с дължина 413 метра, която се реставрира, а общата ѝ дължина е 2120 метра.
Чрез него доставки природен газ могат да бъдат осъществявани за Гърция, България, Румъния, Северна Македония, Сърбия, Молдова и Украйна на изток, както и за Унгария и Словакия на запад. Терминалът разполага с най-съвременна технология и е с максимален капацитет за регазификация от 5,5 милиарда кубически метра годишно.
Споразумението предвижда "Тотал Енержи" да доставя около 1,6 млрд. кубични метра годишно от 2027 г. Стъпката е част от плановете на Турция да се превърне в газов център на прага на ЕС. Наред с това Египет обсъжда с Кипър изграждането на 90-километров подводен тръбопровод за пренос на кипърско синьо гориво от офшорното поле "Афродита" към египетските производствени съоръжения в газовото находище "Зохр" в...
Според последната основна прогноза на Министерството на икономическото развитие през 2025 г. цената на горивото ще се котира до $266 за хиляда кубически метра, а през 2026 г. - до $247. Средната цена на тръбопроводния газ от Русия за Европа в края на 2024 г. ще бъде 339 долара за 1000 куб. метра. м, а към Китай - 288 долара за 1000 куб.м.
България има алтернатива за решаване на водната криза и тя е в използването на естествените ресурси от подземни води, които за за 30 години са увеличили количествата си - от 175 куб. метра за секунда през 70-те години, на 193 куб. метра в секунда към 2016-2021 г. Сега в страната се използват около 17% от наличните ресурси от подземни води.
През настоящата година се наблюдава увеличение на продукцията от пшеница и ечемик спрямо 2023 г., респективно с 2,6 на сто и близо 40 на сто, като при пшеницата това се дължи на повишения среден добив от декар, а при ечемика - основно на значително по-големия размер реколтирани площи.
Очакваните добиви са средно между 500 и 1300 кг от декар, в зависимост от това дали стопаните са поливали масивите. На места, където доскоро добивите са били над 1 тон, през тази година ще бъдат много по-ниски, казаха лозари. В същото време изкупните цени остават без промяна през последните няколко години, посочиха те.