АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Така наречената кампания "икономическо затъмнение" срещу търговските вериги, организирана от сдружението "Народен съюз САЩ" (People's Union USA), отразява усилията за оказване на финансов натиск върху корпорациите и цели да ги накара да променят политиките си, пише списание "Нюзуик".


Агнешкото месо се продава средно с 1-3 евро по-скъпо от миналата година. Ако в големите вериги през 2024 г. цените му са били 9-10 евро за килограм, тази година там то се намира за 11-15 евро, а в кварталните магазини отива над 15 евро. Яйцата вървят от 30-35 евроцента за брой и достигат до 60 евроцента за отглежданите по биологичен начин.


Десетина дни преди Великден цената на традиционното за празничната трапеза агнешко месо в Северна Македония се движи между 650-670 денара (10,5 – 11 евро) в големите търговски вериги. Малко по-евтино може да се намери в кварталните месарници – около 585 денара (9,5 евро).


Проверка на БТА показва, че в момента в големите вериги супермаркети кора с 10 яйца се продава на цени между 9,49 леи (3,79 лв) и 14,99 леи (5,99 лв). Кора с 30 яйца e 22,90 леи (9,16 лв.).


Бойкоти на цялата търговска мрежа и на отделни търговски вериги бяха обявени първо в Хърватия през януари по призив на гражданската платформа "Ало, инспекторе". Подобни акции за бойкот на магазините се организираха и в други страни като Босна и Херцеговина, Черна гора и Република Северна Македония.


Българският малък и среден бизнес, включително ресторанти, пекарни и магазини, са сред най-бързо адаптиращите се към новите стандарти. От друга страна, някои големи международни вериги в България все още не докладват напредък, което контрастира с ангажиментите.


Картите ще могат да използват в магазините, за да си възстановяват ДДС върху определени продукти, възрастните може да очакват възстановяване на около 10-15 000 форинта (около 50-75 лева) месечно. Въведеното по-рано намаляване на ДДС върху определени стоки „беше най-много от полза за големите вериги магазини, а не за най-нуждаещите се“.


За разлика от първото издание на инициативата, проведено на 13 февруари, организаторите на бойкота този път призовават българските потребители да пазаруват в малките квартални магазини, вместо в големите вериги, по възможност български стоки с цел подкрепа на родните производители и представителите на малкия бизнес.


Оборотът на големите търговски вериги у нас е намалял с 28,8 на сто в деня на бойкота спрямо предходния ден. Това представлялва понижение от 7,9 млн. лева на дневна база, тъй като оборотът на 12 февруари е възлизал на 27,3 млн. лева, докато в деня на бойкота, 13 февруари, оборотът е достигнал 19,4 млн. лева.


На 8 февруари оборотът на петте най-големи търговски вериги достигна 2,96 милиона евро, а на 1 февруари, когато нямаше бойкот, оборотът възлизаше на 4,24 милиона евро. Данните на данъчната администрация сочат, че най-голямо намаление на оборотите има в Централния район със спад от 35,86 на сто.