АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
КЗК спря сделката за ЧЕЗ
18:10 | 24.10.2019 956 коментари 0
Комисията за защита на конкуренцията не разрешава на "Еврохолд" да купи българските активи на ЧЕЗ, става ясно от решение на антимонополната комисия.
С Решение №1169/24.10.2019 г. Комисия за защита на конкуренцията (КЗК, Комисията) забрани концентрацията между предприятия, която ще се осъществи чрез придобиване на непряк едноличен контрол от страна на „Еврохолд България“ АД върху предприятията на ЧЕЗ в България. На база постъпилата информация и доказателства в хода на проучването по преписка КЗК-822/2019 г., Комисията установи, че нотифицираната сделка ще породи конгломератни ефекти на застрахователния пазар и на електроенергийния сектор. Планираната сделка ще доведе до съществено увеличаване пазарната мощ на концентриращите се предприятия, които ще имат възможност да действат в значителна степен независимо от своите конкуренти. Въз основа на цялостния анализ Комисията заключи, че обединяването на опита, икономическия ресурс и пазарните позиции на концентриращите се предприятия в електроенергийния и застрахователния сектори създава предпоставки нотифицираната сделка да доведе до установяване или засилване на господстващото положение на обединената група и значително възпрепятстване на ефективната конкуренция на съответните пазари. Решението на КЗК може да бъде обжалвано в 14-дневен срок пред Административен съд - София област. Надзорният съвет на холдинга трябва да реши дали да обжалва решението на антимонополната комисия. Първата реакция на "Еврохолд" обаче гласи: "Еврохолд приема решението на КЗК като позитивна оценка за финансовата мощ на холдинга и като потвърждение за възможностите на компанията да реализира мащабни придобивания. Това е още един аргумент холдингът да продължи да следва своята стратегия за развитие". "Като публична компания с голям брой международни и институционални инвеститори, Еврохолд ще изчака решение на надзорния съвет на компанията за по-нататъшните стъпки по сделката и за развитието на инвестиционната си стратегия в енергийния сектор". Еврохолд изрази съжаление от решението на КЗК и отбеляза, че при така планираната инвестиция в придобиването на компаниите на ЧЕЗ, в това число цената на сделката, изкупуването на миноритарните дялове, изплащането на задълженията на придобиваните дружества и инвестиционната програма за тяхното развитие, в България щяха да постъпят над 500 млн. евро. Преди няколко седмици стана ясно, че CEZ Power ще запази българските си активи, ако българските власти блокират продажбата им отново. Заместник-председателят на Съвета на директорите на компанията Томаш Плескач каза това пред ЧТК, цитирана от чешкото издание Лидови новини. ЧЕЗ обяви през юни, че е продала активите си в България на Еврохолд за 335 млн. Евро. Сделката трябва да бъде одобрена от българските власти.Преди година КЗК предотврати продажбата на предишния участник в търга, българската компания Инерком.
„Не искаме да накърняваме решенията на Българската антимонополна служба. Ние обаче не виждаме пречки за одобряването на сделката от гледна точка на законодателството за конкуренцията. Към момента Еврохолд не притежава никакви енергийни активи в България, така че ситуацията на българския енергиен пазар не би се променила по никакъв начин, като продаваме активите си на Еврохолд “, каза Плескач. В случая с Инерком, българският орган за антитръстовото законодателство изтъкна, че сделката може да помогне на компанията да придобие господстващо положение на българския пазар, което би имало отрицателно въздействие върху конкуренцията. Договорът за покупка, подписан миналата година с Инерком, беше прекратен от ЧЕЗ този април. Според изявлението на тогавашната говорителка на ЧЕЗ Алиса Хоракова причината била действията на българската държава.
„Ако без видима причина българските власти блокират нашия втори опит да продадем български активи, тогава логично няма да продължим да продаваме и да харчим ненужни ресурси. В този случай ще запазим активите и ще продължим да ги управляваме правилно, както досега. В близко бъдеще определено не бихме се занимавали с продажбата на българските си активи “, каза Плескач.
Tweet |
|
Още от рубриката
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg