АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Франс прес отбелязва, че санкциите се налагат заради продажба на оръжие на Тайван. Ограниченията за износ се отнасят за 28 американски компании, включително няколко подразделения на "Локхийд Мартин" (Lockheed Martin), "Рейтиън" (Raytheon) и "Дженеръл дайнамикс" (General Dynamics).
Дружеството ще бъде национален оперативен център по превенция, реакция, управление и осигуряване на ефективен механизъм срещу кибер и хибридни атаки на цялата публична администрация.
Разрешените покупки на оръжие включват 105 танкове "Леопард 2 А8" от производителя на оръжие KNDS за 2,93 млрд. евро. Сключена е сделка 200 000 снаряда на стойност до 1,3 млрд. евро. Ще се закупят четири системи за противовъздушна отбрана "Пейтриът" на обща стойност 1,35 млрд. евро.
Турската оръжейна компания „Рокетсан“ е разработила лазерно оръжие ALKA с помощта на изкуствен интелект, това съобщи управителят на отдел Усъвършенствани системи Сеит Тунч, цитиран от държавната телевизия ТРТ Хабер.
Австрийските въоръжени сили закупуват още 225 бронетранспортьора "Пандур еволюшън" (Pandur Evolution), разходите за покупката възлизат на около 1,8 милиарда евро.
В момента Иран има само един действащ ядрен реактор в пристанищния град Бушер, построен през 70-те години от германски компании и завършен впоследствие с руска помощ. Иранската ядрена програма е обект на критики и санкции поради опасения, че Ислямската република опитва да се сдобие с ядрено оръжие.
Изтичането на данни, атаките срещу критична инфраструктура или физически активи и увеличените случаи на зловреден софтуер с цел откуп предизвикват тревоги относно киберсигурността. Прекъсването на дейността остава на второ място с 31%, а природните бедствия бележат най-съществен ръст в сравнение с 2023 г. с 26% и се класират на трето място.
В сила влезе новият Регламент за киберсигурността за определяне на мерки за високо общо ниво на киберсигурност в институциите, органите, службите и агенциите на Съюза.
Инструментът на ЕС срещу икономическата принуда цели да защити суверенитета на ЕС и на държавите членки в един геополитически контекст, в който чуждестранни сили все повече използват търговията и инвестициите като оръжие.
"Само за последната година, говорим 2021 и 2022, износът е нараснал с над 200%. Така че на пазара в момента има голяма нужда от подобен тип материали, боеприпаси и оръжие", обясни икономическият министър Богданов.