EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Китай: $538 млрд. отлив на капитали

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Китай: $538 млрд. отлив на капитали

mail17:36 | 03.05.2016прегледи 981 коментарикоментари 0


Капитали на стойност 538 млрд. долара ще изтеглят глобалните инвеститори от Китай през 2016 г., прогнозира Институтът за международни финанси, цитиран от агенция "Ройтерс".

Това би било с една пета по-малко от капиталите, изтекли през 2015 г. (647 млрд. долара), но отливът може да се ускори, ако се подновят опасенията за хаотично обезценяване на юана, предупреждава асоциацията. 

Отливът на капитали от Китай е от ключово значние за развиващите се пазари като цяло, отчасти заради обемите и защото продължителен отлив би могъл да предизвика колебания във валутния курс, които от своя страна да доведат до нова серия изтегляне на средства. 

„Рязък спад в курса на юана вероятно ще предизвика нови разпродажби на глобални рискови активи, както и отлив на капитали от развиващите се пазари. Освен това рязко обезценяване на юана може да доведе до конкурентни девалвации в други развиващи се икономики, особено тези с близки търговски връзки с Китай", пише в доклада на Института.  

Засега обаче отливът на капитали се забавя. През март той възлиза на 35 млрд. долара и така от началото на годината сумата става около 175 млрд. долара, което е по-слабо темпо в сравнение с това през второто полугодие на 2015 г.

Авторите на доклада отбелязват, че китайските власти имат напредък в овладяването на опасенията за перспективите пред юана. Те подчертават, че Пекин вече е по-фокусиран върху курса на юана спрямо кошница валути, а не спрямо щатския долар.

Неизвестен обаче остава минимумът международни валутни резерви, при който Китай ще започне да се притеснява. Тогава властите може да допуснат поредно обезценяване на юана или значително да затегнат капиталовите контроли. Резервите вече са се свили от 4 трлн. долара през юни 2014 г. до около 3,2 трлн. долара през февруари 2016 г./Инфосток


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 6500