EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

Китай - храна и здраве

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Китай - храна и здраве

mail18:45 | 07.04.2022прегледи 1699 коментарикоментари 0


Начинът на мислене на китайците се различава съществено от този на жителите на Запада. Разликите между западната и източна култури са очевидни, особено когато се заговори за храна и здраве. Ето няколко от тях:

1. Добра и лоша храна

На Запад обичат да разделят храната на добра и лоша за здравето. Преди десетилетие например мазнините бяха определяни като зло, днес това са въглехидратите и глутена. Този причудлив начин за елиминиране на цели групи храни е странен за жителите на Изтока и в много случаи нездравословен. В това число обаче не влизат свръх преработените храни. И в двата случаи те си остават вредни за здравето.

2. Сурова срещу сготвена храна

В западната култура суровоядството е на мода и се счита, че преобладаването на сурова храна в менюто е здравословен навик. Според китайското лечебно хранене обаче, тя не е полезна за храносмилането, защото консумира повече енергия или „храносмилателен огън“, за да разгради и усвои хранителните вещества, в сравнение със сготвената. Тази теория е потвърдена и от някои изследвания на западните учени, според които консумирането на топлинно обработена храна повишава усвояването на калориите.

Важно е да знаем, че този възглед е разработен преди нашата епоха на хипер обработените и богати на калории продукти. В онези времена храната е била относително здравословна, докато днес е натъпкана със захар и мазнини.

Според традиционната китайска медицина, ако сте болни и тялото ви е изтощено, или имате храносмилателни проблеми, суровата храна може да влоши състоянието. Топлинната обработка е вид „предварително усвояване“ на храната. По този начин се получава повече енергия, защото тя не се налага да се изразходва за разграждането на суровите продукти и фибри.

3. Калории и енергия

Според западната концепция човек трябва да контролира или поне следи колко калории приема. Според традиционната китайска медицина обаче човек черпи енергия от храната, която консумира, и има нужда от нея за нормалното функциониране на организма. С други думи, калориите са жизнена енергия Ци, която е необходима за набор от функции, като храносмилане, имунитет, лечение, движение, регулиране температурата на тялото и т.н. Причината за тази разлика до голяма степен е свързана с многото преработена и нездравословна храна в западния режим на хранене.

4. Твърде много калории е равно или не на трупане на мазнини?

От дълго време вярваме в теорията, че ако консумираме твърде много калории, ще натрупаме килограми. Това вероятно е така в известен смисъл.

За традиционната китайска медицина обаче основна причина за затлъстяването е натрупването на излишък от влага в различни части на тялото. Това е резултат от неправилния начин на хранене и лошото храносмилане. Тази концепция е подобна на западната за калориите в нездравословната храна, която се усвоява по-трудно от тялото и дори може да предизвика възпаления. Що се отнася до онези, които са прекалено мазни, очевидно е, че те водят до натрупването на излишна мазнина в тялото.

Отоците, гъбичките, обривите, мастната тъкан са все симптоми за наличието на излишна влага в тялото.

5. Групиране на храните

На Запад храните се групират според съдържанието на въглехидрати, мазнини и протеини. Учените твърдят, че трябва да ги балансираме добре в хранителния си режим.

Китайската медицина обаче категоризира храните според тяхното въздействие върху организма. Някои продукти например могат да помогнат на тялото да натрупа жизненоважни вещества като Ци и кръв, да засилят потока им или да съдействат за справянето с излишната влага, студ или горещина. В същото време могат да затоплят или охладят организма. Този ефект обаче не зависи от температурата на храната, а от това как човек се чувства по-късно. Например джинджифилът е затоплящ, докато ментата и зеленият чай са охлаждащи.

В китайското лечебно хранене изборът на продуктите се определя според въздействието им върху тялото и уникалните характеристики и нужди на всеки човек.

6. Добавки и консерванти

Днешните супермаркети, не само на Запад, но и на Изток, са пълни с продукти, които са променени химически, за да се подобри вкусът и удължи срокът им на годност.

Според теорията на китайската медицина те са източник на болести. В началото за такава се е считала развалената храна, но днес в тази категория влизат и храните, които са химически променени до неузнаваемост.

Подходящите промени в хранителния режим могат да ни помогнат не само да сме по-здрави, но и по-щастливи. Не се увличайте по модните тенденции, отдавайте предпочитание на екологичните продукти и сготвената храна, обърнете внимание на това как се чувствате след всяко хранене и не посягайте към неща, които не ви се отразяват добре./Радио Китай

 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg