АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Китай: 37 900 км високоскоростна жп мрежа
В края на 2020 г. високоскоростната железопътна мрежа в Китай достигна 37 900 км, което е два пъти повече в сравнение с пет години по-рано.
Първата завършена жп линия в страната между Пекин и Джандзякоу, двата града-домакини на предстоящите зимни олимпийски игри през 2022 г., е свидетел на развитието на китайската железопътна мрежа. През 1909 г. тя бе проектирана за скорост от 35км/ч. След повече от 100 години обаче високоскоростните влакове по този маршрут развиват скорост от 350 км/ч.
В момента с кола от Пекин до Чунли, където се намират ски пистите за предстоящата зимна олимпиада, се стига за най-малко 3-4 часа, докато с високоскоростния влак отнема само около час.
Влаковете от серията „Фусин“ са най-добрите от китайските високоскоростни железопътни превозни средства, като 84% от стандартите са китайски. Според Хуау от Китайската академия по инженерни науки, Китай е първата държава в света, проучила параметричните вариации на ключовите технологии за железопътни високоскоростни системи със скорост над 400 км/ч. „Страната постигна независимо, стандартизирано и серийно развитие на технологиите за високоскоростни влакове, което значително повиши нивото на конкурентоспособност“, отбеляза той.
От Пекин до Джандзякоу в момента се движат автономни влакове, навигирани от китайската навигационна спътникова система Бейдоу, и това е първата интелигентна високоскоростна жп линия в страната. Благодарение на технологиите за мобилен интернет експлоатацията ѝ е по-безопасна и по-интелигентна. Например пътниците могат да изберат местата си чрез мобилно приложение, както и да върнат билета си само с едно кликване на телефона.
Високоскоростната жп мрежа съдейства за по-балансираното развитие на Китай. Пускането на високоскоростната линия между Чънду и Гуейян свърза южната и западна части на страната, а линията Баодзи-Ланджоу северозападните райони. До края на 2019 г. високоскоростната жп мрежа обхвана 86% от китайските градове с население над 500 000 души./текст и снимка Радио Китай
Tweet |
|