АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Китай готов да инвестира в БДЖ
Българският железопътен превозвач БДЖ е натоварен с дългове в размер от 240 млн. евро, което възпира инвестициите и реновацията. След десетилетия неуспех да се привлекат средства, помощ може да бъде очаквана от Китай, който желае да инвестира в инфраструктурни проекти в Източна Европа, предаде AFP. По данни на българското министерство на транспорта „Китайската корпорация за железопътен подвижен състав“ смята да изплати 130 млн. евро от дълга на БДЖ и да инвестира 170 млн. евров нови влакове. Допълнително корпорацията предлага да инвестира 300 млн. евро в нов завод за сглобяване на влакове. Правителството изучава предложенията. Но не всички в страната са доволни от това. „Това единствено ще доведе до реструктуриране на дълга и до нови заеми“, смята икономиста Георги Ангелов. „Проектът ще увеличи риска от банкрут“, добави той.
През март т.г. министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Христо Алексиев получи официално инвестиционно намерение от най-големия производител за железопътен подвижен състав в света. То беше връчено от представители на Китайската корпорация за железопътен подвижен състав (CRRC, China Railway Rolling Stock Corporation), която е и един от най-големите индустриални концерни в световен мащаб. В инвестиционното намерение са посочени решения за стратегическо съвместно сътрудничество, включващи предоставяне на пакет от високи технологии, финансиране, инвестиции, обучение и услуги.
Инвестиционното предложение включва три основни точки:
Рефинансиране на старите задължения на „Холдинг БДЖ“ ЕАД в размер на 130 млн. евро и финансиране на доставка на нови електрически и дизелови мотрисни влакове в размер на 170 млн. евро. Доставка на нов подвижен състав, в съответствие с европейските стандарти и българските изисквания за сертификация. Подвижният състав ще бъде доставен своевременно спрямо спешните нужди на БДЖ и с високо съотношение цена-производителност. Инвестиция в нов завод за асемблиране на електрически и дизелови мотрисни влакове в България. Следващата крачка в двустранните отношения е сформирането на работна група с участието на представители на МТИТС, БДЖ, CRRC и китайски финансови институции. Един от основните приоритети на Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията е подобрението на предлаганата от националния железопътен превозвач услуга.
Tweet |
|