АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Китай защити валутната си политика
Пекин потвърди днес отново, че валутният курс на юана не е причина за търговските дисбаланси със САЩ и отрече каквато и да е манипулация с националната си валута, предаде Франс прес.
"Курсът на жънминби (валутата на народа или другото име на юана) не е причината за търговския дефицит на САЩ при стокообмена с Китай и евентуално повишение на курса на жънминби не е решението на дисбаланса", заяви говорителката на министерството на външните работи на Китай Цзян Юй, коментирайки решението на Вашингтон да отложи публикуването на доклада на министерството на финансите по валутната политика на Китай.
"Китай никога не е използвал тази предполагаема манипулация, за да се опита да извлече облага при международната търговия. Ние се надяваме, че САЩ ще разгледат този въпрос обективно", допълни Цзян Юй.
САЩ трябваше да обявят позицията си по въпроса за юана в шестмесечен доклад, който първоначално се очакваше на 15 април.
Финансовото министерство обаче обяви в събота, че публикуването се отлага за неизвестна дата. Първоначалната дата за доклада щеше да последва с няколко дни визитата на президента на Китай Ху Цзинтао във Вашингтон, където се планира той да участва на 12 и 13 април в среща по ядрената безопасност.
Очакваше се в доклада Вашингтон да разкритикуват Китай за това, че поддържа нисък обменния курс на юана и така прави износа на китайски стоки за САЩ по-евтин, а вноса на американски стоки в Китай по-скъп. Според Вашингтон това внася дисбаланс в търговските отношения на двете страни. Позицията на САЩ е, че Пекин занижава изкуствено обменния курс на паричната си единица с 40 процента.
Всичко това записано в доклад, който да се появи на 15 април, би породило ответна гневна реакция на Пекин, коментираха експерти. Според министъра на финансите на САЩ Тимъти Гайтнър предстоят срещи на върха, на които ще присъстват както САЩ, така и Китай, а президентът на САЩ Барак Обама ще се опита да убеди на тези форуми китайския си колега в необходимостта да се вдигне курсът на юана.
Tweet |
|