АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Данни показват, че частните предприятия са отговорни за над 70% от технологичните иновации в страната. Технологиите и иновациите като цяло са в основата на развитието на много частни компании, като 8 от всеки 10 нови продукта в Китай са резултат от частни предприятия. Освен това, 9 от всеки 10 високотехнологични предприятия са частни.


Те се отнасят за някои канадски селскостопански и хранителни продукти в отговор на наказателните мита на Канада върху китайските електромобили, наложени през октомври. От 20 март ще бъдат наложени мита върху няколко канадски стоки, включително 100% за рапично масло и грах, както и 25% за рибни продукти и свинско месо.


Потребителските цени в Китай се понижават за първи път от 13 месеца през февруари заради поевтиняване на храните, тютюневите изделия и алкохола, предадоха Синхуа и Си Ен Би Си. Индексът на потребителските цени спада с 0,7 на сто през миналия месец на годишна база, сочат най-новите данни на Националното бюро за статистика. През януари китайската инфлация достигна петмесечен максимум от 0,5 на сто.


На челните позиции по средни брутни месечни заплати за поредна година се нареждат предимно малки общини, в които дейност развиват големи компании, формиращи значителна част от трудовите доходи в района.


Икономиката на Китай е втората по големина икономика в света, като БВП на страната възлиза на близо 18 трилиона долара. Китайската икономика постигна целта на управляващите в Пекин за годишен ръст през 2024 г. от "порядъка на 5 на сто". Безработицата в страната обаче остава "устойчиво" висока, отбелязва Ройтерс.


Сред причините за увеличения износ на руски петрол за Китай е фактът, че към азиатската страна се насочват повече доставки на черно злато от региона на Урал. Това посочва Ричард Бронз, шеф на подразделението за геополитика в "Енерджи аспектс" (Energy Aspects).


Сред банките, които ще получат държавно финансиране са китайската Земеделска банка и "Банк ъф Къмюникейшънс" (Bank of Communications). Отпускането на тези средства са част от план на управляващите в Пекин за рекапитализация на няколко от големите банки в страната през идните месеци, посочва Блумбърг.


У нас те са 26,8 на сто, следвана от Румъния (23,9 на сто), Латвия (23,3 на сто), Гърция (21,7 на сто), Естония (21,2 на сто) и Кипър (20,0 на сто). За разлика от тях, по-малко от 10 на сто от наетите лица са получавали ниски заплати в Португалия (1,8 на сто), Швеция (4,1 на сто), Финландия (6,5 на сто ), Италия (8,8 на сто), Словения (9,4 на сто) и Франция и Дания (по 9,7 на сто).


Тези планове са поредният опит на Пекин за установяване на строг държавен контрол над сектора, който има ключово значение на световно ниво. Китай вече диктува производството чрез система от квоти и контролирани от държавата дружества, отбелязва Ройтерс.


В британския частен сектор възнагражденията растат с 6,2 на сто през последните три месеца на миналата година. За същия период в публичния сектор ръстът е с 4,7 на сто.