АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Китай купи пакет от AES,най-голямата US енергийна компания
Aмериканската компания AES, eдин от лидерите на световния енергиен пазар, продаде част от акциите си на китайски акционер, информира ИТАР-ТАСС.
Ръководството на концерна обяви, че 15% от акциите на компанията са продадени на китайския държавен инвестиционен фонд China Investment Corporation.
AES още през ноември обяви плановете си да пусне на пазара този пакет акции, чиято стойност сега се оценява на около 1,58 млрд. долара. Китайският фонд, който сключи сделката чрез един от своите партньори, получава място в съвета на директорите на енергийната компания, след като придоби 125,5 милиона акции при цена 12,6 долара за акция.
Според американски експерти инвестиционният портфейл на China Investment Corporation е около 300 млрд. долара и фондът разгръща активна дейност в цял свят. В началото на годината, например, бе съобщено, че China Investment Corporation преговаря за преки капиталови инвестиции в икономиките на Бразилия и Мексико, припомня ИТАР-ТАСС.
China Investment Corporation планира да инвестира в редица западни и азиатски медийни фондове,това съобщи електронното издание Times, позовавайки се на информирани източници.
Инвестициите могат да направят китайското правителство пряк собственик на дялове в различни медийни продукти - от южнокорейски теленовели и японски игри до холивудски хитове и анимационни сериали с международни права за разпространение.
Според източниците на изданието корпорацията е започнала преговори с две частни американски компании, които имат интереси в сектора на медийните продукти като при преговорите се обсъжда поне едно от холивудските студиа.
China Investment Corporation не крие и интереса си към дейността на хедж фондове и частни инвестиционни групи може би скоро ще открие свой офис в Лондон. Неотдавна компанията увеличи до 1,2 млрд. д. дела си в Morgan Stanley и обяви, че планира да инвестира 500 млн. д. в Blackstone Group.
Китай ще продължи да купува облигации на министерството на финансите на САЩ.
"Пазарът на държавни облигации на САЩ е най-големият в света, което го прави толкова важен за нас", заяви И Ган, ръководител на Главното управление за контрол на валутните операции.
И Ган се изрази скептично за перспективите на златото като финансов инструмент.
"През идните 30 години златото няма да бъде обект на повишен интерес за инвестиции", каза той.
"Златото няма да бъде обект на големи покупки от държавния валутен резерв на Китай. В нашите фондове има над 1000 тона злато за 30 млрд. долара", допълни И Ган.
На фона на опасенията за възможния политически ефект от огромното количество държавни ценни книжа на САЩ, които Пекин държи, той посочи, че насочеността на китайските инвестиции се дължи изцяло на пазарните условия и призова въпросът да не се политизира.
Tweet |
|