АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Китай: Неофициалното кредитиране расте
Неофициалните форми на кредитиране в Китай бързо се разрастват извън банковия сектор и са достигнали близо 70% през последните две години, като се равнява на 55% от БВП на страната, се казва в доклад на международната рейтингова агенция Moody's цитиран от Франс прес.
Финансовите продукти от този неофициален сектор са възлизали към края на 2012 година на 29 трилиона юана (3,6 трилиона евро), според широки измервания на Moody's . Според по-тясна
дефиниция на сектора, изключваща заемите, отпускани от фидуциарни дружества и облигации, гарантирани с активи, неформалният сектор на кредитиране би възлизал на 21 трилиона
юана или 39% от БВП. Тясната мярка включва по-специално заеми, отпускани от частни лица, фондове за управление на активи, кредитиране срещу залог и дружествата за микрокредитиране. Мащабите на тези кредити се дължат отчасти на затрудненията, срещани от кредитополучателите, по-специално от частния сектор и малките предприятия, да се финансират от банките, които привилегироват предприятията, също като тях държавни.
Но този бърз растеж сега увеличава рисковете за банковата система и китайската икономика като цяло, според рейтинговата агенция, която понижи миналия месец от "позитивна" на "стабилна" перспективата за суверенния рейтинг на Китай. "Неофициалният банков сектор може да има ефект на лост върху финансите в икономиката в широкия смисъл и да засили опасенията от кредитен балон", се казва в доклада.
"Предвид значителните размери и разрастването на неофициалните банкови дейности в Китай ние се съмняваме в способността на банките да се предпазят срещу значително увеличаване на случаите на неплатежоспособност" в този сектор, предупреждават експертите на Moody's.
През март Комисията по банково регулиране нареди на банките да контролират по изкъсо фондовете за управление на активи с цел да предотвратят опасностите и да увеличат прозрачността, но въздействието на тази мярка засега е ограничено според агенцията.
Tweet |
|