АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Китай: Потребителските цени без промяна
Потребителските цени в Китай са останали почти без промяна през май, нараствайки с едва 0,2 на сто на годишна основа, обяви днес китайската Национална статистическа служба, цитирана от ДПА.
Стабилното равнище на инфлацията през май, което е в съответствие с очакванията на анализаторите, идва след изненадващ спад на цените с 0,1 на сто през април.
Междувременно низходящата тенденция при производствените цени се е засилила през миналия месец, като съответният показател се е понижил с 4,6 на сто на годишна основа, с малко повече от прогнозите на икономисти. Спадът през май е бил най-значителният от 2016 г., обясняват експертите на китайската статистика.
През април производствените цени намаляха с 3,6 на сто.
В светлината на последните икономически данни, експерти като Чжоувей Чжан, главен икономист в "Пинпойнт асет мениджмънт" (Pinpoint Asset Management), виждат риск от дефлация във втората по големина икономика в света.
На пръв поглед потребителите ще бъдат облагодетелствани при наличието на дефлация, тъй като ще трябва да плащат по-малко за стоки и услуги. Дефлацията обаче обикновено понижава печалбата на компаниите и създава опасност от понижаване на заплатите или съкращения.
Правителството си е поставило за цел средният годишен темп на нарастване на потребителските цени през 2023 г. да бъде около 3 на сто, припомня Ройтерс. През 2022 г. цените са се повишили с 2 на сто на годишна основа.
"Все още смятаме, че затягането на пазара на труда ще окаже известен натиск за повишаване на инфлацията по-късно през годината, но все още ще остане в зоната на комфорт на политиците", каза Джулиан Еванс- Причард , ръководител на подразделението за Китай в "Кепитъл икономикс" (Capital Economics).
Правителственият таван от "около 3 на сто за основния лихвен процент е малко вероятно да бъде тестван, като ние се съмняваме, че инфлацията ще се превърне в пречка за увеличаване на политическата подкрепа", добави той. /БТА
Tweet |
|