АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Китай се отказва от иранския петрол ?
Водещите китайски национални рафинерии Синопек (Sinopec Group) и Чайна нешънъл петролиъм (China National Petroleum Corp - CNPC) не са правили заявки за ирански петрол през ноември заради опасения, че може да нарушат американските санкции срещу Техеран, съобщиха пред Ройтерс двама информирани. Вашингтон се готви да въведе отново санкции срещу износа на петрол от Иран на 4 ноември, за да предизвика предоговаряне на споразумението по ядрената програма на Техеран. Иран е третият по големина производител на петрол в ОПЕК.
За разлика от Китай ЕС ще активира от 4 ноември нов механизъм за по-лесно разплащане за иранския износ. Т.нар. механизъм със специално предназначение цели да заобиколи санкциите, според които Вашингтон може да вземе мерки срещу всяка банка, която извършва петролни трансакции с Иран.Специалният механизъм ще работи като бартерна система, избягвайки американската финансова система, като използва европейски посредник за търговията с Иран. Системата ще гарантира, че иранският петрол, купен от европейците, може да бъде заплатен със стоки и услуги от ЕС на същата стойност. Опитваме се да задействаме механизма за специални цели преди 4 ноември и до голяма степен сме убедени, че можем да го направим, каза европейски дипломат. "Няма да заработи веднага. Ще отнеме време (...) месеци, допълни той.
Друг дипломат отбеляза, че всичко е готово за символичен старт, за да се покаже на Техеран, че ЕС изпълнява обещанията си. Върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Федерика Могерини обяви плана на Общото събрание на ООН в Ню Йорк през септември.
ЕС с подкрепата на Китай и Русия се надява да накара Техеран да не се отказва от ядреното споразумение от 2015 година, като се намери начин търговията да продължи въпреки американските санкции. Европейски дипломати отбелязаха, че механизмът няма да е достатъчен да се запази цялата търговия. Целта е да се убеди Иран да спазва поетите ангажименти по ядреното споразумение, договорено от световните сили във Виена, от което американският президент Доналд Тръмп изтегли страната си. Механизмът със специално предназначение е предшестван от няколко други европейски инициативи, с които ЕС се опитва да защити европейския бизнес с Иран от американските санкции, въведени отново от Тръмп с цел да накаже Техеран за ролята му в сирийската война и Йемен.
Tweet |
|