АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Китай: Учени направиха копринено влакно от ГМ буби
Китайски учени разработиха първото копринено влакно, получено от генетично модифицирани копринени буби, показващо шесткратна издръжливост в сравнение със съществуващи изкуствени материали от същия клас.
Изследователите от университета „Дунхуа“ черпят вдъхновение от материалите, използвани в бронираните жилетки, и предлагат теория за естеството на издръжливостта и здравината, като по този начин разкриват основната структура на копринените влакна. В своите експерименти те са редактирали гените на копринените буби, с което са успели да синтезират цели полиамидни влакна, демонстрирайки както висока якост на опън, така и изключителна издръжливост.
„От решаващо значение е да се разработят устойчиви, екологични, високоякостни и ултра здрави алтернативи на неустойчивите синтетични влакна“, казва представител на научноизследователския екип.
Резултатите проправят пътя за комерсиализацията на паяжината като устойчив заместител на синтетичните влакна. Този екологичен материал ще може да се използва за направата на хирургически конци и бронирани жилетки от ново поколение.
източник: Радио Китай
Tweet |
|