EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Китай:България е ключова на Балканите

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Китай:България е ключова на Балканите

mail13:12 | 05.11.2016прегледи 1086 коментарикоментари 0


В последните години България се очерта като сериозен фактор на Балканите и затова бихме предложили една от следващите срещи на правителствените ръководители на "16+1" да се проведе в София. Това заяви председателят на Държавния съвет на Китайската народна република Ли Къцян на среща с министър-председателя Бойко Борисов, който участва в петата среща на държавните и правителствени ръководители на Китай и страните от Централна и Източна Европа, провеждаща се в Рига, съобщи от пресслужбата на българското правителство.
    Премиерът на КНР заяви, че е наясно, че в България се провеждат президентски избори и благодари на министър-председателя Борисов, че е уважил събитието. "Не бих си позволил да пропусна тази среща, защото отчитам, че през изминалите четири години форматът 16+1 се доказа като резултатен и ползотворен механизъм за взаимодействие между Китай и Централна и Източна Европа. В България след последната ни среща през 2015 г. вече сме свидетели на първите реални резултати от нашето сътрудничество", отбеляза Борисов.
    Основни теми в разговорите между двамата премиери бяха възможностите за сътрудничество в селското стопанство, транспорта, инфраструктурата и др. Ли Къцян отчете, че се наблюдава ръст на българските продукти на китайския пазар и заяви, че голям потенциал за износ вижда в етеричните масла - по-специално розовото масло, земеделските и хранителните продукти - мляко и млечни продукти, месо, тютюн и др. "Разчитаме китайските власти да съдействат за ускоряване на процедурите за внос в Китай на български земеделски и хранителни продукти за по-бърз и добър стокообмен между двете страни", заяви премиерът Бойко Борисов.
    "Китай е наш първостепенен партньор. Индустрията също е важен сектор, по който можем да намерим сечение. Китайските инвеститори в България се увеличават и нашето желание е да привлечем повече компании в българската икономика, защото тук имаме традиционни предимства в сектори като машиностроене, електроника и електротехника, информационни и комуникационни технологии, химическа, фармацевтична и хранително-вкусова промишленост. Разчитаме властите в Китай да насърчават китайски фирми да инвестират в България ", подчерта премиерът Борисов.
    Председателят на Държавния съвет на Китайската народна република Ли Къцян изрази задоволство от успешното домакинство на срещата на столичните кметове в София, проведена през септември 2016 г., и от дейността на Центъра за сътрудничество в областта на земеделието на 16+1 в България. От своя страна премиерът Бойко Борисов покани Ли Къцян на официално посещение в България.

България и Китай ще си сътрудничат в областта на пристанищата и пристанищните индустриални паркове по силата на меморандум за сътрудничество, подписан днес от заместник министър-председателя по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев и заместник-председателя на Националната комисия за развитие и реформи на Китай Хъ Лифън. Подписването на меморандума се състоя в Рига. Меморандумът дава база за строителство, модернизация и експлоатация на пристанища и пристанищни индустриални паркове, като насърчава страните да развиват сътрудничество посредством инвестиции, сливания и придобивания, публично-частно партньорство, проектно договаряне и доставка на оборудване. Отговорна институции за изпълнението на меморандума за сътрудничество са министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията на България и Националната комисия за развитие и реформи на Китайската народна република.
снимки:МС
 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg