АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Тръмп насърчи близките връзки с държавите от Персийския залив, включително Саудитска Арабия, по време на първия си мандат, припомня Ройтерс. Страната инвестира 2 млрд. долара във фирма, създадена от Джаред Къшнър, зет на Тръмп и бивш негов съветник, след като Тръмп напусна поста си.
Според платформа за търсена на работа в сферата на технологиите 60 процента от компаниите, отворили офиси в България през отминалата година, са с чуждестранен произход, като водещи са инвеститорите от САЩ и Германия. Останалите ИТ работодатели идват от Австрия, Белгия, Великобритания, Канада, остров Ман и Чехия.
Ветровитият и слънчев климат на италианския остров го прави идеално място за добиване на енергия от вятъра и слънцето, но интересът, който проявяват инвеститорите, притеснява някои местни жители.
Проектът Виа Карпатия се пресича с проектите за Близкия коридор (Транскаспийски международен транспортен маршрут) и с Пътя на развитието (който ще свърже Персийския залив с Европа). Благодарение на тази магистрала търговските пътища в Близкия изток ще бъдат свързани с Европа през Турция.
Идеята на фонда е да придобие авиокомпанията и да подобри ефективността й, след което да я приватизира или да я слее с "Рияд еър" (Riyadh Air), частен превозвач, собственост на фонда и основан от него през март 2023 г. с цел да се конкурира с вече утвърдените авиокомпании от региона на Персийския залив.
Новата жп линия през Иран ще бъде ключов елемент в плановете на Москва. Проектът е на стойност $1,7млрд., строежът започва тази година и ще бъде последната връзка между Русия и иранските пристанища в Персийския залив, осигурявайки лесен достъп до търговски центрове като Мумбай.
Освен енергийните въпроси, Путин се стреми да развие отношенията с държавите от Персийския залив като част от стремежа си да изгради глобални съюзи с незападни страни и да демонстрира това, което според него е неуспех на Съединените щати и техните съюзници да изолират Русия със санкции заради конфликта в Украйна.
Подводният кабел "НойКонект" (NeuConnect), свързващ остров Грейн и Вилхелмсхафен в Германия, вече се планира и трябва да заработи през 2028 г. Интерконекторът "Таркън" (Tarchon) между графство Есекс и Нидерланген в Германия също е в период на планиране и трябва да влезе в експлоатация през 2030 г.
Няколко специалисти предупредиха неотдавна за рисковете от продоволствена несигурност на комунистическия остров, докато властите се стремят да снабдят с хранителни стоки от първостепенно значение 11 милиона кубинци на субсидирани цени посредством купонна система, известна като "либрета".
Екологични организации и жители на остров Рюген, който е популярна туристическа дестинация, известна със своите природни забележителности, са против изграждането на терминала.