АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Енергийните гиганти са решени да подкрепят финансово една от целите на Световната организация за постигане на устойчиво развитие до 2030 година, а именно "Осигуряване на достъп до финансово достъпна, надеждна, устойчива и съвременна енергия за всички".
В категорията "Общо и фактори" България се позиционира на 56-о място от 67 страни, което представлява спад с 1 пункт от 55-о място през предходната 2023 г., въпреки че в настоящата класация участват нови 3 икономики, което е своеобразен напредък за България, отбелязват от Палатата.
Бразилският президент добави, че инициативите на БРИКС имат за цел да прекратят една реалност, в която развиващите се икономики финансират развития свят. По думите му групата вече има сериозна тежест в глобалния икономически растеж.
Tака най-богатият човек в света според класация на сп. "Форбс" стана още по-богат, изпреварвайки с 61 милиарда долара основателя на "Амазон" (Amazon) Джеф Безос.
Южна Корея е регистрирала най-голям скок, изкачвайки се с четири позиции в годишната класация на ООН на 10-те най-иновативни икономики. Швейцария заема за 14-и път първото място, изпреварвайки Швеция и САЩ. Южна Корея, която беше на десето място, се е изкачила на шесто за една година.
Забележителна промяна, която се очаква през следващото десетилетие, е нарастващата роля на Индия, Югоизточна Азия и Субсахарска Африка и намаляващата роля на Китай.
Някои наблюдатели предупреждават, че санкциите срещу Русия са ускорили дедоларизацията. Според съобщения в пресата все повече и повече развиващи се икономики се стремят да се присъединят към БРИКС, за да намалят зависимостта си от долара.
Това означава, че Великобритания не привлича толкова много бизнес инвестиции като процентен дял от брутния вътрешен продукт (БВП) като останалите развити икономики.
Богатите страни извличат финансова изгода от ангажиментите, които са поели да предоставят по 100 млрд. долара годишно на по-бедните държави. Целта е по-слабо развитите икономики да ги инвестират в технологични решения за намаляване на емисиите от вредни газове в атмосферата и да финансират инициативи, които да им помогнат да се справят с екстремните климатични явления.
МАЕ понижи прогнозата си за растежа на петролното търсене през 2024 г. с около 100 000 барела на ден до 1,2 млн. барела дневно (при предишна прогноза за 1,3 млн.), позовавайки се на по-слабото от очакваното потребление в страните членки на ОИСР и спада на промишлената активност в развитите икономики.