АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Испанската икономика е нараснала повече от очакваните 3,2 на сто през 2024 г. Силната испанска икономика е в контраст с други големи икономики в еврозоната. Франция очаква растеж с 0,9 на сто , а Германия - с едва 0,3 на сто.


Голяма част от Южна България регистрира ръст на добавената стойност, но много от регионите в Северна България бележат спад. Това в голяма степен е резултат от по-слабото представяне на земеделието в сравнение с предишната година, което пък подчертава нуждата от модернизация и инвестиции в тези по-слабо развити региони.


Испанският БВП "поддържа темпа" през четвъртото тримесечие на 2024 г. и изпреварва други големи икономики в ЕС, добави Куерпо. Правителството прогнозира растеж на БВП от 2,7 на сто за цялата 2024 г. Очаква се икономиката да нарасне с 2,5 на сто тази година.


В Германия промишленият сектор е продължил да се свива и през ноември на фона на слабото търсене на продукцията му и нарастващата конкуренция на чуждестранни компании.


Енергийните гиганти са решени да подкрепят финансово една от целите на Световната организация за постигане на устойчиво развитие до 2030 година, а именно "Осигуряване на достъп до финансово достъпна, надеждна, устойчива и съвременна енергия за всички".


В категорията "Общо и фактори" България се позиционира на 56-о място от 67 страни, което представлява спад с 1 пункт от 55-о място през предходната 2023 г., въпреки че в настоящата класация участват нови 3 икономики, което е своеобразен напредък за България, отбелязват от Палатата.


Бразилският президент добави, че инициативите на БРИКС имат за цел да прекратят една реалност, в която развиващите се икономики финансират развития свят. По думите му групата вече има сериозна тежест в глобалния икономически растеж.


Tака най-богатият човек в света според класация на сп. "Форбс" стана още по-богат, изпреварвайки с 61 милиарда долара основателя на "Амазон" (Amazon) Джеф Безос.


Южна Корея е регистрирала най-голям скок, изкачвайки се с четири позиции в годишната класация на ООН на 10-те най-иновативни икономики. Швейцария заема за 14-и път първото място, изпреварвайки Швеция и САЩ. Южна Корея, която беше на десето място, се е изкачила на шесто за една година.


Забележителна промяна, която се очаква през следващото десетилетие, е нарастващата роля на Индия, Югоизточна Азия и Субсахарска Африка и намаляващата роля на Китай.