АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Цените на основните продукти на Великден – агнешко месо, яйца и зеленчуци – показват доста големи отклонения в отделните държави. БТА направи кратък обзор на цените им преди големия празник.


Франция е сред страните, които остро се противопоставяха на това споразумение. За да влезе в сила, то трябва да бъде ратифицирано от най-малко 15 от 27-те страни членки на ЕС, представляващи поне 65 на сто от населението на Общността.


Тези планове на автомобилостроителната корпорация идват на фона на по-високите мита върху вноса в САЩ, наложени от администрацията на американския президент Доналд Тръмп на редица страни от целия свят. Това съобщава японското икономическо издание "Нике", цитирано от "Ройтерс“.


Всички консервни фабрики, които работят с пресни плодове и зеленчуци, купуват продукцията основно от България или от съседни на нас страни, а тези, които работят със замразени плодове и зеленчуци, могат да си позволят да търсят по-ниски цени на по-далечни разстояния.


С 1830 патентни заявки, подадени в Европейското патентно ведомство (EPO) през 2024 г., компанията заема водещата позиция в ЕС. Начело на глобалната класация са южнокорейската "Самсунг" (Samsung) с 5107 заявки, китайската "Хуавей" (Huawei) с 4323 заявки и Ел Джи (LG) - също от Южна Корея - с 3623 заявени патента.


На този фон перспективата за по-интензивно включване на ЕС в сателитната надпревара и борба за космически суверенитет повиши акциите на силно задлъжнелите оператори посочени по-горе през последните седмици. От "Файненшъл таймс" обаче отбелязват, че дори и с финансиране от ЕС успехът няма да бъде лесен.


Според доклада за Трансатлантическата икономика инвестициите на САЩ в България възлизат на 514 млн. щ. д. – стойност, която е без промяна спрямо Доклада от 2024 г. Докато българските инвестиции в Америка намаляват до 74 млн. щ.д. (с/мо 102 млн. щ. д. през 2023 г.).


Организацията очаква спад от 1,9% на световните запаси от зърнени култури. По-високите запаси в Руската федерация и Украйна се очаква да бъдат компенсирани от намалението им в други страни, посочва ФАО.


Световните цени на кафето достигнаха многогодишен връх през 2024 г., нараствайки с 38,8 процента спрямо средната стойност за предходната година, главно поради неблагоприятните метеорологични условия, засегнали ключови страни производителки, съобщи Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО).


Бойкоти на цялата търговска мрежа и на отделни търговски вериги бяха обявени първо в Хърватия през януари по призив на гражданската платформа "Ало, инспекторе". Подобни акции за бойкот на магазините се организираха и в други страни като Босна и Херцеговина, Черна гора и Република Северна Македония.