АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Пътуването до България става по-лесно от всякога, тъй като посетителите, пристигащи от повечето страни от ЕС, вече няма да трябва да преминават гранична проверка, а и скоро тази източноевропейска страна се очаква да приеме еврото, пише авторитетното американско издание.
Най-добрата железопътна компания в Европа е италианската "Трениталия" (Trenitalia). Това посочва Европейската федерация за транспорт и околна среда, която публикува днес класация на 27 компании, оценени по различни критерии като цена и надеждност. На последно място е "Евростар" (Eurostar).
В категорията "Общо и фактори" България се позиционира на 56-о място от 67 страни, което представлява спад с 1 пункт от 55-о място през предходната 2023 г., въпреки че в настоящата класация участват нови 3 икономики, което е своеобразен напредък за България, отбелязват от Палатата.
Класацията “Europe’s long-term growth champions” проследява финансовия ръст и успехите на компании от цяла Европа за последните десет години. В нея попадат общо 300 компании, а euShipments.com e на първо място сред логистичните компаeuShipments.com e и единствената българска компания в списъка.
Tака най-богатият човек в света според класация на сп. "Форбс" стана още по-богат, изпреварвайки с 61 милиарда долара основателя на "Амазон" (Amazon) Джеф Безос.
СБ представи своята годишна класация, базирана на обновеното й проучване относно условията за развитие на бизнес в 50 страни. Докладът е озаглавен "Готовност за бизнес" (Business Ready). Класацията e базирана на три основни показателя: "качество на нормативната уредба", "ефективност на публичните услуги" и "оперативна ефективност".
Южна Корея е регистрирала най-голям скок, изкачвайки се с четири позиции в годишната класация на ООН на 10-те най-иновативни икономики. Швейцария заема за 14-и път първото място, изпреварвайки Швеция и САЩ. Южна Корея, която беше на десето място, се е изкачила на шесто за една година.
През тази година китайското правителство засили усилията си за осигуряване на стабилен пазар на труда, като приложи мерки за стимулиране на политиките за заетост, подобри услугите за търсене на работа и подкрепи ключови групи, като например завършилите университети и работниците от различни провинции.
За пръв път от влизането си в ЕС през 2007 г. България не е последна в тази класация, сочат данните на Евростат. При средна стойност за ЕС от 100 процента, стандартите на покупателните способности варират в широки граници - от 70 процента в Унгария до 138 процента в Люксембург.
Според класация на онлайн пътеводителя за традиционна храна "Тейст Атлас" (Taste Atlas) на първо място е турският дюнер "Томбик" , на второ място в класацията е ливанският сандвич "шауарма", а трети - виетнамският "бан ми".