АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
КНСБ: 562,61 лв. издръжката на човек
Издръжката на живот на 1 член от 4-членно домакинство (2 възрастни + 2 деца) в края на м. септември достигна 562,61 лв., по изчисления на КНСБ. Или общо това домакинство трябва да разполага месечно с 2 250 лв., за да се храни и да поддържа разходите си за дома, да се облича, да ползва медицински и образователни услуги спрямо нормалните български стандарти.
Темпът на нарастване на издръжката на живот през месец септември е с 5.9% спрямо същия период на миналата година. Нарастването от началото на година е с 4.8% (септември 2012 спрямо декември 2011г.), в стойностно изражение увеличението е с 26 лв., а средно за 4-ри членно домакинство е с около 104 лв. Характерният за летните месеци нисък темп на нарастване, който в някои години достига и до дефлация, бе заместен от сериозен ръст от 2.8% (септември 2012 спрямо юни 2012 г.).
Очакванията са, че до края на годината ще се запази тенденцията на покачване на цените, макар и по-плавно и основните фактори ще са отново не „високите заплати”, а продължаващият вторичен ефект от поскъпването на горивата, електроенергията, природната газ, високите нива на цените на зърнените култури на международните пазари и станалите традиционни Коледни увеличения.
През третото тримесечие на 2012 г. ценовата динамика при отделните стокови групи е в различен диапазон. Неефективен се оказа опитът на правителството за „замразяване” на цените на 10 основни хранителни стоки, категорични са синдикалистите. Въпреки въвеждането на тази мярка, данните от изследването показват значително висок темп на нарастване при хранителните стоки. На годишна база средното поскъпване в групата на хранителните стоки отчита ръст от 6.4 %, а само за тримесечието - от 3.4%. Обичайната за този период дефлация, обусловена от сезонния спад на плодовете и зеленчуците, бе заместена със стабилен ценови ръст. При някои основни хранителни стоки скокът е значителен:
Групата „Хляб и зърнени храни” отбеляза средно поскъпване с 2.5%, като при пшеничено брашно се наблюдава скок от 8.8%, хляб с 2.6% , при хлебните и тестени изделия повишението е с 2.4%.
Рекордно висок е скокът при „Месото и месните продукти”, средно с 4.6%, а на годишна база - със 7.7%. Ценови бум се наблюдава в групата на месото, средно с 6.3%, като при свинското месо диапазонът е между 11.7 и 6.9%, според стоковите разновидности, при телешко месо в диапазон от 8 до 9.1%, пиле и пилешко месо между 3.9 и 5.4%.
Сериозно е поскъпването в групата „Мляко и млечни продукти” – с 2.4%, като средно групата на млеката (прясно и кисело мляко) са поскъпнали с 2.6%, а сирене и млечни продукти - средно с 2.2%.
Рекордно висок е скокът при яйцата. В най-благоприятния за тяхното предлагане сезон цената нарасна с 4.8%, а на годишна база с 13.2%.
В групата „Животински и растителни масла” средното покачване на цените е с 3.9%, като рекордът се държи от олиото - скок с 4.6% за тримесечие. На годишна база олиото поскъпва с 9.4%.
Нетрадиционно за сезона е повишението на цените на плодовете и зеленчуците. Като цяло те са се увеличили съответно с 6.6% и 9.9%. В групата на зеленчуците са налице разнопосочни тенденции. Сезонно обусловено намаление на червения и зеления пипер средно с около 20-28%, но, от друга страна, е регистрирано сериозно повишение на цените при: доматите с 15.3%, картофите с 31.6%, зеле с 20%.
В следствие от тази ценова динамика като цяло са поскъпнали Храната и напитките в ЗОХ – средно с 3.9% за тримесечие и със 7.7% спрямо аналогичния месец на предходната година. Това е естествена реакция на поскъпналите суровини и стоки, постъпващи за преработка и продажба, но и като следствие на повишените разходи за издръжка и транспорт , горива и енергоносители.
При нехранителните стоки и услуги средно цените са нараснали с 2.3% през третото тримесечие на годината, на годишна база с 5.5%. По-характерни ценови покачвания през тримесечието са регистрирани в следните групи и позиции:
В групата „Жилищните наеми и разходите за поддържане на жилището” за тримесечен период е регистрирано нарастване с 4.1% , а за годишен с 9.4%. В групата „Осветление, отопление и енергия” услугите са поскъпнали средно с 5.3% през тримесечието, а в годишен план с 12.9%.
Повишение на цените се отчита при групата „Образование, свободно време и развлечения” – с 1.1%. В по-голяма степен то се влияе от повишените услуги, свързани с образованието, ръст от 4.5%. При групите, свързани със свободното време и развлечения, се регистрира задържане на цените, а при спортните принадлежности и аудио-визуалната техника се отчита спад съответно с 2.1% и 1.2%.
В групата „Транспорт и съобщения” се отчита ръст от 3.6%, а на годишна база с 6.3%. Този ръст основно се формира от ръста на транспорта с 4.1%, а на годишна база със 7.1%. По-характерни ценови покачвания в групата през тримесечието са регистрирани при автомобилни бензини, моторни масла средно с 6.2%, пътнически такси с 6.5%, поддръжка и ремонт на транспортни средства с 3.8%.
Границата на бедност, базирана на потребителска кошница от 77 жизнено важни стоки и услуги за физическо оцеляване, достигна 213,61 лв. на 1 лице, което показва ръст с 4.2% спрямо предходното тримесечие, а на годишна база ръст от 7.1%. Темпът на нарастване на хранителните стоки при издръжката на бедните изпреварва ръста на същата група от общата издръжка на живот. Групата на хранителните стоки от типа на потребителска кошница на ограниченото потребление (в която не са включени цигари, алкохол, обществено хранене) бележи ръст от 4.2% спрямо предходното тримесечие, ръстът за едногодишен период е от 7.7%. Тези данни са доказателство за нарастване на цените на жизнено важни стоки от първа необходимост, които са характерни за потреблението на бедните домакинства, въпреки проведените мерки за «замразяване» на цените на основни хранителни стоки. Този ръст на цените принуди бедните домакинства да затегнат още повече „колана”, като ограничат разходите си за храна, здравеопазване, образование.
На минимална работна заплата при пълно работно време към края на юни 2012 г. са наети 136 483души, и или 6.3% от всички наети. Въпреки повишеният размер на минималната работна заплата, равнището на нетния й размер остава под официалната линия на бедност. През 2012 г. нетният размер на МРЗ е 222,08 лв., а официалната линия на бедност 236 лв. Това означава, че минималната работна заплата не може да изпълнява своята защитна функция и не може да покрива минимално необходимите средства за издръжка на ниско квалифицирана и ниско платена работна сила .
За какво настоява КНСБ?
Синдикатите искат повишаване на МРЗ в размер на 330 лв. от 1.01.2013 г., с оглед нейния нетен размер от 259 лв. да е над линията на бедност и малко по–близо до размера на средната работна заплата за страната. Наред с всички предложения за повишаване на доходите и социалните плащания, включени в Становище по проекта на Закона на държавния бюджет за 2013 г, КНСБ настоява за въвеждане на необлагаем минимум при подоходното облагане, равен на минималната работна заплата за страната, който ще доведе до увеличение на разполагаемия размер на МРЗ.
Tweet |
|