АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Това посочи президентът на КНСБ Пламен Димитров при представянето на изследването на ИССИО за потребителските цени и заплатата за издръжка към края на септември тази година.
Членовете на НСТС обсъдиха проект на постановление на служебното правителство линията на бедност за 2025 г. да бъде 638 лв. За тази година тя е 526 лв. Представителите на бизнеса подкрепиха предложения от кабинета размер, но според КНСБ линията на бедност за 2025 г. трябва да бъде по-висока - 667 лв.
Линията на бедност за 2025 година трябва да бъде 667 лева, а не 638 лева, както предвижда проект на правителствено постановление. Tова се посочва в позиция на КНСБ, изпратена до служебния социален министър Ивайло Иванов. Срокът за обществено обсъждане на проекта е 12 август.
От МФ подчертават, че в структурата на заплатите за тези месеци вече са включени плащания за отпуски и финансова помощ за решаване на социални и битови въпроси, което допринася за повишаване на нивото на заплатите на отделните служители и на целото ведомство като цяло.
37% от работодателите в бранша предлагат между 21 и 25 почивни дни, в допълнение към официалните празници. През 2024 г. 48% от IT работодателите предоставят задължителния според КТ платен годишен отпуск от 20 дни на служителите си, като 60% от тях са с централен офис в страната.
Доходът, необходим за издръжка, нараства с 1,1% на тримесечна база и с 4,3% на годишна база, отбеляза Димитров. Той добави, че в периода март 2023 - март 2024 г. издръжката на живот е нараснала със 107 лв. за тричленно семейство и с 60 лв. за сам човек.
Това съобщи председателят на КНСБ в дружеството Стефан Стефанов. "Централата няма да работи в момента тъй като пазарът е с много ниски котировки - 145 лева за мегаватчас, при положение, че себестойността е 250 лева и не е рентабилно да работи. Вносът на електроенергия в момента е на много ниски цени".
Искането на КНСБ и ФТС за повече средства в държавния бюджет в размер на 37 млн. лв целево за увеличение на заплатите в сектора е свързано с желанието ни за защита на професионалните и социалните интереси на работещите в градския транспорт.
Президентът на КНСБ Пламен Димитров обърна внимание, че двата синдиката са били против първоначалния вариант на пътната карта. Според него актуализираната пътна карта е втората стъпка от постигнатото споразумение.
Планираното законодателство за увеличение на минималната работна заплата с процент от средната брутна заплата за страната ще създаде зони и сектори, в които работниците ще загубят мотивацията си да дават най-доброто от себе си.