EUR 1.9558
USD 1.8287
CHF 2.0878
GBP 2.3501
CNY 2.5473
you tube
mobile version

Коалицията: Промени в МС, екип

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Коалицията: Промени в МС, екип

mail15:10 | 11.12.2021прегледи 1732 коментарикоментари 0


Президентът Румен Радев връчи мандат за съставяне на правителство на кандидата за премиер Кирил Петков, посочен от най-голямата по численост парламентарна група в 47-ото Народно събрание "Продължаваме промяната".

Кирил Петков върна изпълнен мандата. Преди това председателят на ПГ на "Продължаваме Промяната" Андрей Гюров прочете решението на парламентарната група, с което номинират Кирил Петков за премиер.

"Продължаваме Промяната" /ПП/ публикува официално на страницата си в интернет Споразумението за съвместно управление на Република България в периода 2021-2025 г.

Документът беше подписан днес /б.р. вчера/ от съпредседателите на ПП, от една страна, с лидерите на всяка една от другите три формации - "Има такъв народ", "БСП за България" и "Демократична България".

Структурата на бъдещия Министерски съвет, който ще бъде излъчен от 47-то Народно събрание, предвижда министър-председателят да има петима вицепремиери.

"Продължаваме Промяната" предлага премиер, вицепремиер по еврофондовете и министър на финансите, втори зам. министър-председател - по ефективното управление. ПП ще номинира също министрите на образованието и науката, на здравеопазването, на вътрешните работи, на отбраната, на транспорта и съобщенията, на иновациите и растежа, както и министър на културата.

"БСП за България" ще има вицепремиер и министър на икономиката и индустрията, както и министри - на труда и социалната политика, на земеделието и на туризма.

"Има такъв народ" ще участва в управлението със зам. министър-председател и министър на регионалното развитие и благоустройството, министър на външните работи, министър на енергетиката и министър на спорта.

"Демократична България" ще предложи вицепремиер и министър на околната среда и водите, както и министрите на правосъдието и на електронното управление.
Заместник-министрите се назначават от премиера по предложение на съответния ресорен министър, е записано в споразумението.

Ресорните министри определят и състава на политическите си кабинети. Всеки един от коалиционните партньори има право да предложи по един съветник, който да бъде назначен към всеки министър.

Областните управители и техните заместници се назначават по предложения на коалиционните партньори, в съответствие с тяхното парламентарно представителство, е записано в документа.

Предвижда се създаването на 18 експертни съвета, в които всеки от партньорите излъчва до трима представители. Те ще координират взаимодействието и сътрудничеството в коалицията за изпълнение на целите и политиките, заложени в споразумението. Съветите ще провеждат работни срещи най-малко веднъж в месеца.

В споразумението са разписани детайлни политики и детайлни задачи.Коалиционното споразумение предвижда преструктуриране на част от агенциите и дирекциите в изпълнителната власт

Българска агенция по безопасност на храните /БАБХ/ и Изпълнителна агенция по горите /ИАГ/ преминават от Министерство на земеделието към Министерски съвет. Това предвиждат част от структурните промени, разписани в коалиционното споразумение между "Продължаваме Промяната", "Има такъв народ", "БСП за България" и "Демократична България".

В структурата на Министерски съвет се предвиждат петима вицепремиери. Това са заместник министър-председател по еврофондовете и министър на финансите; вицепремиер по ефективно управление, вицепремиер и министър на икономиката и индустрията, вицепремиер и министър на околната среда и водите и вицепремиер и министър на регионалното развитие и благоустройството.

Към Министерство на финансите преминава Дирекция "Централно Координационно Звено" от МС, както и Изпълнителна агенция "Сертификационен одит на средствата от Европейските земеделски фондове", е записано в споразумението.

Заместник министър-председател по ефективно управление ще ръководи дирекция "Добро управление" в Министерски съвет, Института за публична администрация в МС; Дирекция "Модернизация на администрацията" в МС; Центровете за споделени услуги на база Дирекции "Човешки ресурси", "Информационни технологии", "Управление на собствеността", "Счетоводство" от всички ведомства към МС.

В ресора на вицепремиера по ефективно управление преминават и "Български пощи" ЕАД, които досега бяха към Министерство на транспорта информационните технологии и съобщенията /МТИТС/, Агенцията по геодезия, картография и кадастър, част от Министерство на регионалното развитие и благоустройството /МРРБ/, Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" от МРРБ. В ресора на новия вицепремиер преминава и Агенция по вписванията от Министерство на правосъдието /МП/.

Заместник министър-председател и министър на икономиката и индустрията ще поеме "Транспортно строителство и възстановяване" ЕАД от МТИТС.
Според текстовете на споразумението се закрива държавно предприятие "Държавна петролна компания" ЕАД.

Предвидено е към Министерството на външните работи да премине Държавна агенция за българите в чужбина от Министерския съвет. Към министъра на правосъдието преминават дирекция "Съдебна защита" от МФ. Към Министерство на здравеопазването преминават всички държавни болници.

На подчинение на министъра на иновациите и растежа ще са главна дирекция "Европейски фондове за конкурентоспособност" от Министерство на икономиката /МИ/, дирекция "Насърчителни мерки и проекти" от МИ, Държавна агенция за научни изследвания и иновации от МС, "София Тех Парк" ЕАД, "Българска банка за развитие" ЕАД, "Фонд мениджър на финансови инструменти в България" ЕАД, както и Българска агенция за инвестиции.

Към министъра на електронното управление преминава Държавна агенция електронно управление от МС, Дирекция "Информационни технологии" от МТИТС, "Информационно обслужване" АД.

Структурата на МС ще бъде реализирана без увеличение на общата щатна численост на държавната администрация, е предвидено в споразумението.
Коалиционните партньори носят отговорност за изпълнението на заложените мерки и политики.

Те се задължават да оказват необходимото съдействие и да способстват за своевременно приемане на нови подзаконови нормативни актове или за изменение на съществуващите, така че да бъдат постигнати целите и политиките на споразумението и решени актуалните проблеми за страната в най-кратки срокове, предвиждат текстовете.

Персоналният състав на новото правителство бе обявено днес от 13.00 часа в сградата на парламента. Конкретните политики, мерките и сроковете за тяхното изпълнение са записани в 19 приложения.

----------------------

Номинираният за министър-председател от "Продължаваме Промяната" /ПП/ Кирил Петков представи официално в парламента предложението за структура и състав на Министерския съвет.
В сградата са и кандидатите за министри и вицепремиери. Това са хората, които бяха предложени от всеки от нашите коалиционни партньори. Днес са предложения, но от понеделник те ще бъдат новите министри на България, заяви Кирил Петков.

Ето пълният състав на проектокабинета:

Министър-председател - Кирил Петков

Заместник министър-председател по еврофондовете и министър на финансите - Асен Василев

Заместник министър-председател по ефективно управление - Калина Константинова

Заместник министър-председател и министър на икономиката и индустрията - Корнелия Нинова

Заместник министър-председател и министър на регионалното развитие и благоустройството - Гроздан Караджов

Заместник министър-председател и министър на околната среда и водите - Борислав Сандов

Министър на вътрешните работи - Бойко Рашков (ПП)

Министър на външните работи - Теодора Генчовска (ИТН)

Министър на труда и социалната политика - Георги Гьоков (БСП)

Министър на отбраната - Стефан Янев (ПП)

Министър на правосъдието - Надежда Йорданова (ДБ)

Министър на образованието и науката - Николай Денков (ПП)

Министър на здравеопазването - Асена Сербезова (ПП)

Министър на културата - Атанас Атанасов (ПП)

Министър на земеделието - Иван Иванов (БСП)

Министър на транспорта и съобщенията - Николай Събев (ПП)

Министър на иновациите и растежа - Даниел Лорер (ПП)

Министър на електронното управление - Божидар Божанов (ДБ)

Министър на енергетиката - Александър Николов (ИТН)

Министър на туризма - Христо Проданов (БСП)

Министър на спорта - Радостин Василев (ИТН)


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg