АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
От първи януари тази година в България ставката на данък добавена стойност (ДДС) на хляба отново е 20 на сто, след като бе нула процента за определени типове хляб като мярка в помощ на бизнеса и на хората заради ковид пандемията. Ето колко струва хлябът в съседните на България страни и с какъв ДДС е обложен.
Нередностите засягат част от 48-те милиарда евро, изразходвани по Механизма на ЕС за възстановяване и устойчивост (Recovery and Resilience Facility - RRF), основен компонент на инструмента "Следващо поколение ЕС" (NextGenerationEU), предназначен да подпомага държавите членки след пандемията от КОВИД-19.
Публикувания от статистическия институт – ИНСТАТ, индекс на потребителските цени показва, че е овладяна вълната от ръст на цените, предизвикана от пандемията от ковид-19 и военната агресия в Украйна.
Нетната ѝ загуба през второто тримесечие е достигнала 807,8 млн. евро (885 млн. д.) спрямо 190,4 млн. евро миналата година. Тримесечните приходи са се понижили с 23% до 128,7 млн. евро, най-вече заради слабите продажби на Covid ваксините, разработени заедно с американската "Пфайзер" (Pfizer).
Удължен е срокът за подаване на заявленията за изплащане на държавна помощ в подкрепа на разходите за стабилизиране на транспортния отрасъл. Целта е с предоставената държавна помощ да се подпомогне транспортния бранш, който търпи значителни щети от 2020-та година досега от пандемията от Ковид-19, войната в Украйна.
Като цяло темпът на нарастването на БВП на глава от населението в Гърция съгласно ППС за периода 2019-2023 г. е над два пъти по-висок от средния за Европа (2,1% срещу 1%), като разликата е още по-голяма в периода след пандемията от ковид-19 (2021-2023 г.) или 5,9% среден ръст в Гърция срещу 3,1% в ЕС.
Разаследването е във връзка със съмнения за измама с евросредства, предоставени покрай отминалата пандемия от ковид.
Климатичните промени, глобалните икономически сътресения, имиграцията, пандемията Ковид-19 и войната на Русия в Украйна ще бъдат факторите за прогнозиране на поведението на избирателите.
Оборотът на БФБ бележи спад с 22%, но въпреки това в сравнение с периода преди Ковид (2019 г.), увеличението е в размер на 135%.
Една от причините за закъснял или загубен багаж по време на полет е увеличеният брой пътуващи след края на ограниченията, свързани с КОВИД-19. Другата причина е ограничен и намален персонал по терминалите.