АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Кога ставаш "стар" европеец?
Ново проучване сочи, че европейците са готови за "активен живот в напреднала възраст", съобщи Европейската комисия. За да отбележи началото на 2012 г., обявена за ЕК за година на активния живот на възрастните хора и солидарността между поколенията, комисията представи проучване на Евробарометър, според което 71 на сто от европейците осъзнават, че населението на Европа застарява, а 42 % изразяват тревога от това, информира БТА. Резултатите рязко се разминават с вижданията на специалистите, които разработват политиките и според които демографското застаряване е огромно предизвикателство, посочва комисията. Според повечето граждани, хората над 55 години имат съществена роля във важни области за обществото. Над 60 % са съгласни, че всеки трябва да има възможност да работи и след пенсионна възраст, а всеки трети посочва, че иска да работи по-дълго. Хората, на които предстои да се пенсионират по-скоро, са по-склонни да споделят този възглед, отколкото по-младото поколение.
Проучването показва, че определенията за "млад" и "стар" в отделните държави много се различават. В Малта, Португалия и Швеция като млади се възприемат хората, които не са навършили 37 години, а в Кипър и Гърция за млади се определят хората до 50-годишна възраст. Според повечето европейци хората започват да бъдат възприемани като стари точно преди да навършат 64 години, а след навършването на 41,8 години вече не биват приемани за млади. Възприятията се различават според възрастта и пола на отговорилите - според жените старостта започва малко по-късно (на 65 години), за разлика от мъжете, според които старостта настъпва на 62,7 години.
Активността в напреднала възраст не е свързана само със заетостта, сочи изследването. Всеки четвърти европеец (включително хората на възраст над 55 години) посочва, че се занимава с доброволческа работа. В страни с по-слабо развити традиции в доброволчеството по-голям процент от хората заявяват, че са помагали или са оказвали подкрепа на други хора извън собственото им домакинство. Такава помощ са оказвали 36 на сто от европейците на възраст над 55 години. Общо 15 на сто от отговорилите на възраст над 55 години се грижат за по-възрастен член на семейството, а 42 на сто са правили това в миналото.
Tweet |
|