АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Само за две седмици през май, в НАП са платени близо 20 млн. лв. стари дългове, вследствие на промените в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, които касаят сделките с недвижими имоти и автомобили.
Актът на правителството е в изпълнение на чл. 18 от Изборния кодекс. Необходимите средства за финансирането на одобрените с план-сметката разходи ще се осигурят за сметка на предвидените разходи по централния бюджет за 2024 година.
Те са за оценка на търсенето на добавен капацитет в точките на междусистемно свързване, съобщиха от дружеството. Това се случва в изпълнение на изискванията на чл. 26 от Регламент (ЕС) 2017/459 за установяване на Мрежов кодекс относно механизмите за разпределяне на капацитет в газопреносни системи (CAM NC).
Комисията по бюджет и финанси прие на второ четене промените в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК). Ще бъдат уточнени сроковете като техническа поправка. Освен това ще бъде уточнено понятието за електронна цигара за еднократна употреба. Тези промени трябва да се гласуват в пленарна зала.
Промените, които влизат в сила на 1 август, включват увеличение на акцизите върху тютюна (включително нагрявания тютюн) и алкохола, намаляване на прага за отпускане на данъчни облекчения в хранително-вкусовата промишленост и строителството от 30 000 на 10 000 румънски леи (RON) и други.
Мярката е част от актуализираният Кодекс за добри практики относно онлайн дезинформация на Европейската комисия, който се очаква да бъде публикуван в четвъртък.
На Портала за достъп до електронни административни услуги на Държавна агенция „Електронно управление“ – egov.bg могат да бъдат заявени електронно 7 услуги, предоставяни от общински администрации, свързани с Изборния кодекс.
Причина за ограничението е неспазване на изискванията на Закона за местните данъци от страна на банката, въпреки неколкократните напомняния, че потребителският интерфейс трябва да се приведе в съответствие с разпоредбите на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
Първото вето касаеше разпоредби от Закона за устройство на територията /ЗУТ/, второто е върху Закона за допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс/НПК/, с който се създава фигурата на специален прокурор, разследващ главния прокурор или негов заместник.
Съгласно установеното в Гражданския процесуален кодекс и Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, принудителното изпълнение може да бъде насочено само върху пенсии с месечен размер над минималната работна заплата, тоест от пенсиите под този размер не могат да се правят удръжки.