АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


С това осигуреното безвъзмездно финансиране по тази мярка ще достигне почти 114 млн. лв., а броят на подпомогнатите компании ще стане близо 400, съобщи Министерството на иновациите и растежа.


Сред страните членки на ЕС най-голямо повишение е регистрирано в Чехия ( 46 на сто на през март 2025 г. спрямо март 2024 г.), следвана от Словакия (29,8 на сто) и Унгария (26 на сто). За сметка на това яйцата са поевтинели най-много в Нидерландия (3,6 на сто), Люксембург (3,2 на сто) и Гърция (2 на сто).


Първите резервации за Великден и предстоящите празници изглеждат много добре, каза Доминик Шмид, председател на Виенската хотелска асоциация, който е оптимистично настроен за следващите седмици.


"Доказателство за значението на Германия като водещ външноикономически партньор на България са ускорените темпове на нарастване на търговския стокообмен, както и сериозното присъствие на германски компании, опериращи на българския пазар и развиващи бизнес у нас", изтъкна икономическият министър.


Спрямо вида и големината си те ще получат между 15 000 лв. и 150 000 лв. за нови машини, съоръжения, оборудване, инструменти и специализиран софтуер. Целта е да станат по-конкурентоспособни и да подобрят пазарното си представяне.


Използването на производствения капацитет на компаниите в сектора на гражданското строителство в Германия се е повишило на 72,6 на сто през март от 70,1 на сто през февруари.


Годишният темп на промяна на цените на услугите в секторите на развлечението и спорта в ЕС е 5,2%, измерен с хармонизирания индекс на потребителските цени, което е спад с 0,9 пр.п. от 2023 г. Цените на оборудването за спорт, къмпинг и развлечения на открито растат много по-бавно в сравнение с предходната година.


До 2 май ще бъдат разгледани възможностите за подобряване позициите на страните по споразумението между българските компании "Булгаргаз“, "Булгартрансгаз“ и турската "Боташ“. За това се договориха в Баку министърът на енергетиката Жечо Станков и турският му колега Алпарслан Байрактар, които участваха в 11-та министерска среща на Консултативния съвет за Южния газов коридор.


Когато "Либхер" започна първото си производство, подизпълнители бяха чужди компании. В момента над 80-90% от техните доставчици и подизпълнители са български компании.


Все по-трудно се разплащат фирми в строителството, земеделието и транспорта, показват данните на Allianz Trade. Расте рискът за експортно ориентираните български компании, алармират още експертите.