АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Цените на основните продукти на Великден – агнешко месо, яйца и зеленчуци – показват доста големи отклонения в отделните държави. БТА направи кратък обзор на цените им преди големия празник.


Агнешкото месо се продава средно с 1-3 евро по-скъпо от миналата година. Ако в големите вериги през 2024 г. цените му са били 9-10 евро за килограм, тази година там то се намира за 11-15 евро, а в кварталните магазини отива над 15 евро. Яйцата вървят от 30-35 евроцента за брой и достигат до 60 евроцента за отглежданите по биологичен начин.


Десетина дни преди Великден цената на традиционното за празничната трапеза агнешко месо в Северна Македония се движи между 650-670 денара (10,5 – 11 евро) в големите търговски вериги. Малко по-евтино може да се намери в кварталните месарници – около 585 денара (9,5 евро).


Франция е сред страните, които остро се противопоставяха на това споразумение. За да влезе в сила, то трябва да бъде ратифицирано от най-малко 15 от 27-те страни членки на ЕС, представляващи поне 65 на сто от населението на Общността.


Причината е планираните от Вашингтон такси за кораби, свързани с Китай, и големите вносни мита за ключови регионални търговски партньори подклаждат несигурността и намаляват апетита за американски продукти.


Испанският внос на суров петрол от Венецуела през януари и февруари се е увеличил с почти 59 на сто спрямо същия период на миналата година, според официални данни на Корпорацията за стратегически резерви на петролни продукти (Cores). Органът е под егидата на испанското министерство на енергетиката и околната среда.


Тези планове на автомобилостроителната корпорация идват на фона на по-високите мита върху вноса в САЩ, наложени от администрацията на американския президент Доналд Тръмп на редица страни от целия свят. Това съобщава японското икономическо издание "Нике", цитирано от "Ройтерс“.


В подготовката за тазгодишния туристически сезон Хърватия е провела силни промоционални кампании на най-големите търговски панаири в света, с особен акцент върху ключови пазари, където според „последните прогнози Хърватия продължава да бъде желана туристическа дестинация, предлагаща добро съотношение цена - качество“.


Всички консервни фабрики, които работят с пресни плодове и зеленчуци, купуват продукцията основно от България или от съседни на нас страни, а тези, които работят със замразени плодове и зеленчуци, могат да си позволят да търсят по-ниски цени на по-далечни разстояния.


Приходите, помощите и даренията по КФП към февруари 2025 г. са в размер на малко над 11 млрд. лв. Постъпленията нарастват с почти 1,040 млрд. лв. (10,4 на сто) спрямо отчетените за първите два месеца на 2024 година. За този ръст принос имат най-вече данъчните приходи.