АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Кой друг лъже за дефицита си в ЦИЕ?
Признанието на България, че е скрила истината за размера на своя бюджетен дефицит през 2009 г., предизвика тревога, че и други страни от региона може да имат по-сериозни финансови проблеми, отколкото дават да се разбере, пише електронното издание на вестник Irish Times цитиран от БТА. Изявлението на министър-председателя Бойко Борисов, койтозаяви, че България е "излъгала нашите колеги (от ЕС) за готовността ни за еврозоната", се отрази отрицателно на валутите на някои държави, особено на румънската лея, посочва ирландският ежедневник. Това навява лоши спомени за случая с Гърция, която с признанието си миналата година, че бюджетният й дефицит е бил два пъти по-голям от обявените преди това оценки, предизвика срив на държавните ценни книжа и понижаване на стойността на еврото, изтъква вестникът.
Сега инвеститорите ще проучват изключително внимателно данните на новите страни членки на ЕС, в търсене на признаци, предполагащи, че правителствата се опитват да скрият истинския размер на бюджетния си дефицит - нещо което би блокирало плановете за присъединяване на тези държави към еврозоната, отбелязва вестникът.
Същевременно стана известно, че вчера Полската централна банка изненадващо се намеси на международнитевалутни пазари за първи път през последните десет години, обезценявайки злотата,съобщи Bloomberg. Злотата поевтиня с 1% срещу еврото - най-силният спад за последните два месеца.Според банката поскъпването на злотата става основен рисков фактор за възстановяването на икономика на страната, тъй като оскъпява износът на полските фирми.
Правителството е подкрепило решението на централната банка и не изключва възможността да използва част от натрупаните от продажбата на държавни ценни книжа средства за покупката на чужди валути, за да обезцени още злотата. Плаващият й курс бе въведен през 2000 г., а самата тя се ползва с голяма популярноста сред инвеститорите, тъй като Полша бе единствената държава в Европа, която избегна рецесията и привлече преки чуждестранни инвестиции за 8,4 млрд. евро през 2009.
Очаква се през 2010 БВП на страната да нарастне с 3%.
Tweet |
|