EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

Кой е новият собственик на „Петрол“?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Кой е новият собственик на „Петрол“?

mail09:00 | 19.01.2014прегледи 2003 коментарикоментари 0


Задълженията на единственото българско нефтено дружество „Петрол" към Корпоративна търговска банка (КТБ) са на стойност 135 млн. $ или 100 млн. евро, твърди он лайн изданието Биволь.
Точната сума не бе оповестена нито веднъж. Едни „над 100 милиона" бяха единствено споменати по време на пресконференцията на руския милиардер, президент на Международната федерация по шахмат (FIDE) и експрезидент на руската автономия Калмикия, Кирсан Илюмжинов. Митко Събев успял да вземе назаем тази сума от КТБ за инвестиционната програма на« Петрол » и за ФК „Черноморец". Според Денис Ершов обаче Събев е загубил по-голямата част от парите на петролния холдинг в последните години при залагания на борсата.

Ръководството на водещата руска държавна банка „Внешторгбанк" (ВТБ) в Москва не харесва хиперактивността на Цветан Василев по отношение на „Петрол холдинг", който вече от една година е в процес на придобиване от страна на Кирсан Илюмжинов.

Неговата активност в опит да си върне по всякакъв начин вложените в „Петрол" пари само дразни Москва - висшите чиновници във ВТБ и „Газпром" са добре информирани за опитите му да отнеме компанията от Денис Ершов и Александър Мелник през Митко Събев и Орлин Тодоров. Според източници запознати със ситуацията, в този смисъл банкерът Василев се намира в "доста сложна ситуация". Благодарение на служебното правителство на Марин Райков държавата започна да изтегля от КТБ парите на дружествата от Българския енергиен холдинг (БЕХ), което вече е довело донякъде до "сериозни проблеми с ликвидността" на банката".

Смята се дори, че ако от Москва или Лондон не помогнат с поредно придобиване на някоя българска компания, то очевидно Цветан Василев ще бъде принуден или да продаде част от активите си, или да търси заем от приятелите си в Оман - милионерите от държавния фонд на султана, които според запознати си сътрудничат с него по настояване на лидера на ДПС Ахмед Доган

Според оценките на руския монополист „Газпромнефт", цената само за мрежата бензиностанции на „Петрол" в страната достига 400 млн. евро. Става дума за около 400 бензиностанции на цена около 1 млн. всяка, по информация на кореспондента на изданието в София. Но поради съдебните тежби и големите дългове още през 2010 г. руската компания (която вече навлиза нa българския пазар през сръбската си дъщерна компания NIS Petrol) се отказва и започва да изкупува дребни бензиностанции в страната.

Авторитетният руски бизнес всекидневник „Коммерсантъ" писа още миналата година, че активите на компанията като „Петрол" няма как да струват по-малко от 1 млрд. долара (1,40 млрд. лв.). Цената бе спомената като ориентировъчна от експерт пред изданието.

Интересът за КТБ е ясен. Поемайки контрола над „Петрол" като основен кредитор, тя се опитва да придобие компания, чиито активи по различни оценки са между 3 и 6 пъти по-скъпи от дълга (практиката в българските банкови и кредитни институции да е за години напред и с прословутата „преференциална лихва" на КТБ, а не еднократен за 195 млн. лв). Това значи „да купиш компания за милиард" с по-малко от 100 млн. Тази « американска мечта », за която в САЩ могат само да въжделеят, е възможна в България.

От NIS Petrol в Сърбия до Казмунайгаз в Казахстан

Бившият президент на Калмикия уверява медиите и представителите на борда на директорите на „Петрол", че ръководството „няма за цел продажба на активите, а да възстанови дружеството". Според думите му той вече е имал уговорка с президента на водещата частна руска нефтена компания „Лукойл" Вагит Алекперов и шефа на „Лукойл България" Валентин Златев.

Той обещаваше също така да изплати дълговете на Митко Събев, които са поети като анганжимент към банкера Цветан Василев. Точно преди завършването на сделката, насрочена за 16 декември обаче, става ясно, че акциите отново са откраднати чрез машинации според информацията на единия от потърпевшите по делото съакционери Денис Ершов.


Кой в крайна сметка ще играе за „Петрол"?

Според руския бизнес вестник „Ведомости" (издание на The Financial Times в Русия – бел. ред.), един от инвеститорите в консолидирането на активите на „Петрол" би могла да стане партньорската нефтена компания „Лукойл" .

Информацията, че българската нефтена компания (която според Кирсан Илюмжинов е с потенциал да бъде „водеща на Балканите" - бел. ред.) може да бъде придобита от „Лукойл" беше опровергана от неговите представители – обяснението се свежда до антимонополното законодателство, според което „Лукойл България" и Lukoil Neftochim Burgas вече са с „доминиращо положение на пазара" на горива у нас.

Ако евентуално Лукойл направи такъв опит да придобие „Петрол", сделката би трябвало да се натъкне на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) и компанията да бъде санкционирана като монополист. Такъв сценарий на „Лукойл" не му трябва.

Но сред заинтересуваните потенциални стратегически (а не финансови/портфейлни) инвеститори в Petrol компании са също така водещи в Европа енергийни концерни: руската „Газпромнефт" (през сръбската NIS Petrol), азербайджанската държавна компания SOCAR (наскоро купила газов оператор в Гърция) и казахстанската държавна „КазМунайГаз" (купила е преди няколко години Rompetrol в Румъния).

Източник:Биволь, със съкращения
 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg