АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Кой замърсява най-много? Инфографика
Въглеродният диоксид (СО2) е парниковият газ, емитиран в най-големи количества. Той се генерира от много видове човешка дейност. Другите парникови газове се емитират в по-малки количества, но те улавят слънчевите лъчи много по-ефективно от въглеродния диоксид, което означава, че техният ефект върху промените в климата също е значим.
Емисиите на парникови газове в ЕС по сектори
Учените от Междуправителствената експертна група по измененията в климата към ООН смятат за изключително вероятно, че човешката дейност през последните 50 години е довела до затопляне на планетата. Това става при изгарянето на въглища, нефт и природен газ, изсичането на гори и селскостопанската дейност.
Диаграмата по-долу показва кои са секторите, генерирали емисии на парникови газове през 2015 г. Изгарянето на енергийни източници е отговаряло за 78% от емисиите, както тук се включват и емисиите от транспорта, които са били около една трета от всички емисии. Селското стопанство генерира още 10% от общите емисии, а останалото се дължи на промишлени процеси и на управлението на отпадъците.
Емисиите по страни в ЕС и по света
Графиките по-долу показват емисиите на парникови газове по страни в ЕС за 2015 г. и най-големите емитенти в света за 2012 г. Европейският съюз се нарежда на трето място по емисии след Китай и САЩ.
Парниковите газове остават в атмосферата за период, който варира от няколко години до хиляди години. Независимо от коя страна са емитирани, те влияят на климата по целия свят.
Снимка: Belga, ЕП
Tweet |
|