EUR 1.9558
USD 1.8518
CHF 2.0936
GBP 2.3457
CNY 2.5557
you tube
mobile version

Кой клати властта на Ердоган?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Кой клати властта на Ердоган?

mail09:22 | 23.12.2013прегледи 1893 коментарикоментари 0


Турция се тресе от корупционни скандали, в които са замесени и министерски синове. Премиерът Ердоган вижда навсякъде провокации и е убеден, че зад тях стои не друг, а движението "Гюлен" - неговият доскорошен съюзник.

Движението "Гюлен" бива определяно като неправителствена организация, като политическо обединение или дори като ислямистка секта. Гюнтер Зайферт от фондацията "Наука и политика" в Берлин го характеризира като религиозна общност, концентрирана около своя лидер Фетхуллах Гюлен. Същевременно движението е убедено в своята гражданска мисия и демонстрира силна воля за участие в политическия живот.

"Гюлен" възниква на базата на проповедите на Фетхуллах Гюлен, който интерпретира по новому моралните и нравствените изисквания на исляма към вярващите. Според Гюнтер Зайферт основна цел на движението е просвещението и именно това е довело дотам, че даже и най-консервативните слоеве са започнали да пращат децата си в светски училища след отпадането на опасенията, че те могат да "увредят" религиозната представа за света.

Днес определени крила от движението "Гюлен" провеждат собствена политика - в администрацията, в полицията, правосъдието, отбраната, вътрешните работи. "Тази политика е насочена най-вече към отслабването на правителството, тъй като членовете на движението се чувстват застрашени от премиера Ердоган", посочва Гюнтер Зайферт. Той обяснява, че "Гюлен" и правителството са сътрудничили тясно в продължение на години - най-вече за да намалят влиянието на светските елити и на военните. Но днес между движението и управляващата Партия на справедливостта и развитието има все повече различия, за които има множество причини.

Откъде тръгва борбата за власт?

Гюнтер Зайфер казва, че движението "Гюлен" има силно влияние в държавния апарат. Междувременно в него членуват и едри предприемачи, които искат да печелят повече от държавата - чрез обществени поръчки, строителни разрешения или стимули за външната търговия. "Членовете на движението "Гюлен" искат да участват активно в разпределението на турските богатства и поради това влизат в конфликт с управляващата партия", убеден е Зайферт.

И двете сили в настоящия конфликт са ислямско-консервативни и почти не се различават в идеологическо отношение - поддържат стриктно традиционното разделние между половете и националната турска идентичност. Освен това прославят османското минало на Турция. В политическо отношение обаче има съществени разлики."Те са най-вече по отношение на връзките с Израел и САЩ", казва Зайферт. Движението "Гюлен" не споделя критичната позиция на турското правителство спрямо САЩ и Израел и това пролича особено ясно през 2010 година в аферата с израелската блокада на ивицата Газа. Хуманитарната организация, която проведе акцията срещу блокадата, и корабът с помощите за палестинците бяха близки до правителствените кръгове в Анкара. А Фетхуллах Гюлен остро осъди акцията и заяви, че правителството е трябвало да поиска разрешението на Израел за извършването на хуманитарните доставки.

"Гюлен" отслабва властта на Ердоган

В международен план "Гюлен" минава за гражданско движение, което поражда дискусии и заема определени позиции. Движението има много добър имидж в САЩ, тъй като е смятано за реформаторско течение в исляма, което се застъпва за светско образование, за сътрудничество между църквите и диалог. "В чужбина "Гюлен" обаче няма политическа власт", посочва експертът от фондация "Наука и политика" Гюнтер Зайферт. В самата Турция ситуацията е по-различна - чрез мрежата от училища, отворени по инициатива на Фетулах Гюлен, движението успя да създаде нов консервативен образован елит.

В момента турската поркуратура води разследване за корупция срещу синовете на двама министри от кабинета на Ердоган. Много турци смятат, че движението "Гюлен" е в дъното на тези разкрития и те са част от борбата за власт преди предстоящите през 2014 година президентски и местни избори. Премиерът подозира и намесата на САЩ, във връзка с което отправи заплахата за експулсиране на някои посланици, която според наблюдателите е адресирана най-вече към американския посланик Франсис Ричардоне.

В контекста на това, че Ердоган винаги е представял партията си за некорумпирана, разкриването на съществуващите порочни практики в най-близкото обкръжение на премиера силно засяга имиджа на управляващите. Това е сериозен удар и срещу Ердоган, който може да доведе до загуба на гласове на предстоящите избири. С бруталното потъпкване на демонстрациите през лятото, премиерът вече настрои срещу себе си либерално настроените турци. А сегашният корупционен скандал допълнително обременява и отношението на консервативното мюсюлманско население към правителството./DW.DE
 


Тагове: Ердоган, власт
 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 1779