АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Бюджетът е 62,2 млн. лв. (62 259 820 лв.). Най-голям финансов ресурс е разпределен в следните две направления : по 25 млн.лв. за сектор „Свиневъдство“, за свине-майки и прасета за угояване; същата сума е определана и за сектор „Птицевъдство“, за кокошки носачки, родители, бройлери, гъски, пуйки и патици;
Oбyчeниятa зa нaчинaeщи птицeвъди в CAЩ пpeз минaлaтa гoдинa oтчeтoxa pъcт oт 400%. A ĸoмпaниитe, пpoдaвaщи живи пилeнцa, ĸypници и дpyги cтoĸи зa дoмaшнo птицeвъдcтвo oбявиxa pязъĸ cĸoĸ в тъpceнeтo нa cвoятa пpoдyĸция.
Допустими за подпомагане са следните видове и категории птици: кокошки – носачки (от 16-та до 78-ма седмица); родители от всички видове (от 18-та до 60-та седмица); бройлери; пуйки; гъски и патици (до 12-та седмица).
По този начин Мичиган се присъединява към щатите Масачузетс, Калифорния, Орегон и Вашингтон, чието законодателство включва безклетъчно отглеждане на носачките.
Фирмата отглеждала носачките в Смядово, но при проверка от Агенцията по безопасност на храните се оказало, че в трите халета била измерена темпeратура на въздуха между 10,6 и 14,4 градуса. Това обаче е в разрез с наредба, според която се изискват от 15 до 25 градуса.
Миналата година например Nestle обяви, че ще доставя яйца само от свободно отглеждани кокошки като съставки за всички свои хранителни продукти в световен мащаб до 2025 г.
До момента Българската агенция по безопасност на храните извърши общо 569 проверки, от които 435 бр. на складове и предприятия, преработващи или влагащи в производството яйца и 134 във ферми, в които се отглеждат кокошки носачки.
Няма данни за наличие на замърсени с фипронил яйца и яйчни продукти на българския пазар. Ветеринарномедицински препарати, съдържащи веществото не са разрешени за употреба при кокошки носачки. Разпространението на тези яйца започва от Белгия и Холандия, след което са били разпространени и в други европейски страни.
За помощ за реализиране на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към птиците са подадени 308 заявления. Броят на животните, за които ще се предостави помощта е 3 595 746 - кокошки-носачки, родители – 1 415 017, бройлери – 8 992 834, патици – 1 895 899, пуйки – 10 390.
Най-големият производител на птиче месо в САЩ компанията Тайсън фудс (Tyson Foods) ще спре към септември 2017 година да използва при отглеждането на кокошки антибиотици, които се прилагат за лечение на хора.