АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
На Софийската стокова борса търговията със зърнени стоки през седмицата е спокойна, след реализираните сделки в предишната седмица за хлебна пшеница в големи количества, осъществили се на 545 лева за тон, отчитат още експертите на борсата.
Отчита се по-слаб от очакваното растеж от 2,5 на сто през второто тримесечие на фона на продължаващото вече година затягане на паричната политика. БВП за второто тримесечие е нараснал с 0,1 на сто спрямо предходното тримесечие с отчитане на сезонните и календарни колебания, показват данните на турския статистически институт.
Годишният процент на инфлация в Турция беше 61,78 процента през юли, забавяйки се от 71,60 процента през юни и 75,45 процента през май. Според МВФ ЦБ на Турция „трябва да продължи да изглажда временните колебания на валутния курс, като избягва неоправдано реално поскъпване и да попълва резервите чрез приспособяване“, докато инфлацията не започне да се понижава устойчиво.
Има дървесина, която застоява по складовете на фирмите преработватели. Това се наблюдава в района на общините Смолян, Златоград, Неделино. Местните фирми нямат пазари, с каквито разполагат колегите им от Пазарджишкия регион и района на Доспат и Борино, където дървесината е по-качествена и има по-голямо търсене.
Промишленото производство се е повишило през юни с 8,5 процента на годишна основа с отчитане на сезонните колебания спрямо 9 процента през май. Промишленото производство расте от юли 2020 година.
Архивите на Франс прес припомнят първите дни на тази историческа крачка, изпълнени с еуфория, но и с колебания.
Важно е да се отбележи, че отрицателните циклични колебания след настъпването на коронавирусната пандемия не оказаха негативен ефект върху нивото на дългосрочния компонент, като той се подобри до 0 пункта през третото тримесечие, посочва финансовото министерство.
На месечна база цените през май показват леки колебания нагоре, но като цяло се задържат на същите нива, достигнати през април. Изключения се наблюдават при плодовете и зеленчуците, като сезонният фактор остава основният двигател за нарастване на цените им.
Промишленото производство с отчитане на сезонните колебания е намаляло с 0,1 на сто на месечна основа в 19-те странни от валутния съюз. През януари промишленото производство е нараснало с 2,3 процента.
„Цената ще стане ясна може би в следващите една-две седмици, когато се направи една капитулация на реколтата и се сметне точната себестойност“, обясни Ралчева и добави, че причината да има колебания в цените е свързана с държавния стандарт за качеството.