АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Енергетиката, автомобилостроенето, логистиката, резервните части, машините, металите и селскостопанските продукти изпъкват на преден план в двустранните отношения между Турция и България. По отношение на митниците има успешно сътрудничество. Турция има пет ГКПП-та към Европа и три от тях са с България.


Миналата година е с 55% ръст на продажбите на електроавтомобили и регистрации на нови, като общият брой на електрическите коли в страната вече надхвърля 19000 (нови и употребявани).


Турция си поставя за цел да въведе в експлоатация и четирите реактора на АЕЦ „Аккую“ до 2028 г., като при пълен капацитет на мощностите централата трябва да покрие 10 процента от енергийните нужди на страната.


Линията вурстове на автомобилостроителя е продала 8 552 000 единици през 2024 г. в ресторанти на самообслужване и супермаркети, включващи пакетираните "Къривурст" (Currywurst - марка вурстове, намазани с къри кетчуп, произвеждана от германския автомобилен производител от 1973 г. в завода във Волфсбург), като продължава стабилното нарастване на продажбите за линията масово произвеждани колбаси на "Фолксваген".


България е в челните места сред страните, до които този износ е достигнал, съобщи Анадолската агенция. Тази година търсенето е било по-голямо в сравнение с миналата и има увеличение на износа от 10 процента.


Инфлацията до голяма степен се дължи на скока на цените в образованието (94,9 на сто) и при жилищата (70,81 на сто). На месечна основа инфлацията се е понижила до 2,27 на сто спрямо 5,03 процента през предходния месец.


Работниците извън ЕС са заети главно за работа в сферата на услугите (11 на сто) и обща работа (14 на сто), следвани от тези в производството и професионалните и техническите дейности.


Доставките през петролопровода за Турция, който достига до пристанищния град Джейхан, бяха преустановени преди две години заради спорове относно правата върху приходите от продажбите на петрол.


Износът към Казахстан заема най-голям дял от общата сума, като той е в размер на 3,3 милиарда долара. В челните позиции се нареждат още Азербайджан с 3,1 милиарда долара и Узбекистан с 2,2 милиарда долара.


Ерен Гюнхан Улусой, директор за Евразия в Международната асоциация на оперативните мелничари (IAOM), каза пред Анадолската агенция, че Турция е била ключов доставчик на брашно за Сирия по време на гражданската война, но износът е варирал в зависимост от геополитическата ситуация.