АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Колко българи ще емигрират в Германия?
Българските и румънските граждани, работещи в Германия, допринасят с труда си за развитието на нейната икономика, показва проучване, изготвено по проект "Справедлива мобилност", осъществен от КНСБ и КТ "Подкрепа" и Обединението на германските профсъюзи (DGB). Това съобщи КНСБ.
Работещите мигранти внасят с около 34% повече средства от данъци, отколкото получават като помощи от социалните системи на приемащите страни, според вицепрезидента на КНСБ Пламен Нанков на кръгла маса на тема "Правата на българите на пазара на труда в Германия".
"Негативното отношение към българските и румънски граждани се натоварва допълнително от ромите. И въпреки това повече българи и румънци намират работа, отколкото останалите чужденци в Германия", е изтъкнал президентът на КНСБ Пламен Димитров, който цитира данни от изследването. Според него нивото на безработица на българските и румънските граждани в края на 2012 г. е било 9,6%, малко над средното ниво на безработица в Германия /7,4%/ и значително по-ниско от общото ниво на безработица на всички чуждестранни граждани в страната /16,4%/. Пламен Димитров е изразил притеснение, че след като паднат ограниченията за пазара на труда в рамките на ЕС от 1 януари 2014 г. ще започне "изтичане" на квалифицирани работници в най-проспериращите сектори, като информационните технологии, поради голямата разлика в заплащането. За 2014 г. се очаква покачване на нетната имиграция на български и румънски граждани в Германия от 100 000 до 180 000 души, сочи проучването.
Според министъра на труда и социалната политика Хасан Адемов няма да има голямо "изтичане" на квалифицирани кадри, тъй тези, които са искали вече са се ориентирали и работят извън България. Според данните, които той е представил, 22% от заетите българи на германския пазар на труда са високо квалифицирани, а 46% са с по-ниска квалификация.
Tweet |
|