АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Колко струва ескадрила изтребители?
Екип Economynews.bg
Финансовите затруднения на Министерство на отбраната силно ще ограничат модернизацията на българската армия, стана ясно от изявление на военния министър Аню Анев. Предложено е лимитиране на вече подписани контракти. С "Алениа аеронавтика" се преговаря за отказ на два от договорените вече пет самолета "Спартан", които са платени /91 млн.евро/. През 2005 година бе сключен договор на стойност 358 млн. евро за 18 хеликоптера - 12 "Кугър" за ВВС и 6 вертолета "Пантер" за ВМС. Военният министър съобщи, че МО ще настоява пред производителя Юрокоптер да се анулира поръчката за "Пантер"-те. Сделката за френски корвети на компания Армарис също е стопирана. Ще бъде ограничена и модернизацията на хеликоптерите Ми-24.
Изтребителите
В същото време министърът съобщи, че следващата година се планира конкурс за закупуване на изтребители, като решението дали те ще са нови или втора ръка трябва да бъде взето от правителството. Ако се осъществи, това би била най-голямата военна сделка през следващите пет години. През 2005-2006 година бе обявено, че ВВС се нуждае от една ескадрила изтребители /12-16 самолета/, като стойността на поръчката тогава се оценяваше на 800 млн.евро. Днес министърът споменава цифрата от 1 млрд.евро. Още преди пет години към конкурса интерес проявиха най-големите производители на авиационна техника, като предлагаха различни модели - Rafale на френската DA, шведския изтребител Gripen на компанията SAAB /в момента на въоръжение в Швеция, Унгария, Чехия и Южна Африка./, Eurofighter на европейския консорциум ЕАDS, американските F-16 на Lockheed Martin, както и различни бойни модификации на Boeing.От тях единствено LM предложи изтребители втора употреба, останалите излизаха с относително нови продукти, като най-приличната оферта като сума бе тази за шведските изтребители. При това договорът предвиждаше специална офсетна програма.
Офсетни инвестиции*
По-късно такива офсетни предложения направиха и двата американски производители LM и Boeing. Сериозни експерти в областта смятат, че трябва не просто да се поръчат изтребители, а при липсата на сериозни средства, да се изберат тези, които ще предложат и добра офсетна програма. Досега по силата на офсетни споразумения, придружаващи сделките по модернизация на армията, България е реализирала ползи в рамките на 160 млн.евро. В договора с “Даймлер Крайслер” за автомобилната техника за сухопътните сили, директният офсет е за 3.2 млн. евро, а индиректният е 5 млн. евро за софтуер. Съпътстващото споразумение с "Юрокоптер" за вертолети "Кугър" и “Пантер” е за 106 млн. евро, като то предвижда изграждане на електронна маркетингова платформа за 19 млн. евро. Италианската компания "Алениа аеронаутика", която доставя “Спартан” има и офсетната програма за 152.3 млн. евро по директен офсет и 70 млн. евро по индиректен. По линията на директния офсет петима студенти ще се обучават по аеронавтика в Торино, а по индиректния ще се изгради модерна оранжерия за цветя със 100 работни места. След ревизия на последните две сделки, за които говори военният министър, не е ясно какво ще стане с програмите.
Наистина в момента в ЕС се дискутира доколко индиректните офсетни програми са съвместими с единната европейска отбранителна стратегия, като ЕК смята неофициално засега, че индиректният офсет противоречи на Договора за създаване на Европейската общност. Но едва ли ЕС ще се откаже от подобен начин за стимулиране на военните си производители. Освен това експерти от Сдружението на българската отбранителна индустрия настояват действащите нормативни уредби в България да станат по-гъвкави в прилагане на офсетни договори така че те наистина за привличат повече граждански инвестиции. Засега е трудно да се каже, ако бъде обявен конкурс за изтребители, откъде ще се генерират 1 млрд.евро, но дори и да се намерят, привличането на производител с добра офсетна оферта на практика ще възвърне инвестицията, която ще направи бюджетът. В момента България разполага със съветски изтребители МиГ 21 и МиГ 29, но според ВВС ресурсът на МИГ 21 изтича през 2012 година.
Tweet |
|