EUR 1.9558
USD 1.8535
CHF 2.0887
GBP 2.3406
CNY 2.5586
you tube
mobile version

Колко ще струва еврото след седмици?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Колко ще струва еврото след седмици?

mail14:51 | 20.05.2010прегледи 2902 коментарикоментари 0


Явор Иванов
Дълговата криза в ЕС може да обезцени още еврото в дългосрочен план, прогнозират икономисти, цитирани от Bloomberg. Спадът обаче е добра новина за региона, защото останалите световни икономики се разрастват, коментират от Международния център за парични и банкови науки в Женева. Според центъра обезценката ще донесе ръст, който ще спаси еврозоната от тотална рецесия.
Предвижда се най-ниски равнища на единната европейска валута да стигнат около 1.10 – 1.20 долара за евро в дългосрочен план. Това мнение се споделя от европейски и американски финансови институции.
Те предвиждат еврото да се търгува на равнища между 1.15 и 1.26 долара до края на 2010 г., като някои от тях очакват то да падне под паритета си с американската валута през първата четвърт на 2011 г.
Същевременно икономисти не очакват истинско поскъпване на единната европейска валута, тъй като дори и след спада й от последните шест месеца и от последните дни, тя остава надценена.
Нека припомним, че при въвеждането си през януари 1999 година едно евро е разменяно за 1,18 долара,  така че каквото и да става с него, то продължава да е "силна валута", коментира Джейн Фоли от Forex.com.
1.15 долара за едно евро в близките седмици прогнозират от IHS Global Insight, като вероятно ще се стабилизира на това ниво.
От Capital Economics  очакват  до края на 2011 година еврото да се изравни с долара.
Историческият минимум на европейската валута е от 0,8230 долара, който бе достигнат на 26 октомври 2000 година, а днес единната европейска валута е далеч от това си състояние.
Обезценяването й ще стимулира конкурентоспособността на страните членки и ще даде тласък на износа.
Само преди година беше трудно да си представим, че Германия ще разработва механизъм срещу банкрута на страни от еврозоната, а икономисти от цял свят ще дискутират темата за края на европейската валута. Негативният сценарий за Европа е много вероятен. Но също толкова възможно е и стабилизирането на Европа.
В момента малко са тези, които споменават положителния изход, но теоретично е възможно, преминавайки през кризата, Европа да премине към нова, много по- ефективна икономиката.

Може да започнем само с това, че по-евтиното евро би могло да се отрази добре на ЕС. Ако курсът на еврото падне до $1,1, то това би намалило разходите по социално обезпечаване в долари с 25-30%. Приходите от износ в евро ще се увеличат с 15-20%, а външния дълг на еврозоната в долари ще бъде намален с 20%, смята експертът Андрей Мовчан. 
Спадът на еврото ще провокира интерес към дълга на еврозоната и като резултат към възможността за увеличаване на кредитирането.
Докато членовете на еврозоната,  чиито държавни финанси са на ръба на срива, не вземат необходимите мерки за консолидиране на бюджетите си, опасенията от разпад на еврозоната обаче остават. Мнозина отхвърлят такава вероятност поради липса на заместваща алтернатива и отражението, което би имал провалът в света.


Тагове: евро, цена
 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 1756