АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Подпомагането има за цел да компенсира част от разходите на земеделските стопани, отглеждащи лози, направени за продукти за растителна защита, които се използват за контрол и ограничаване разпространението на вредители, съобразно Национална програма от мерки за предотвратяване разпространението и контрол на вредители по лозата (род Vitis).
fСпоред първата оценка на икономическите сметки за селското стопанство крайната продукция по базисни цени[1] от отрасъл „Селско стопанство“ през 2024 г. възлиза на 9 440.6 млн. лв., което е с 10.6% по-малко в сравнение с предходната година. Намалението се дължи на спад в цените - с 5.6% и в обемите - с 5.3%.
Подпомагането има за цел да компенсира част от разходите на земеделските стопани, отглеждащи лози, направени за продукти за растителна защита, които се използват за контрол и ограничаване разпространението на вредители, съобразно Национална програма от мерки за предотвратяване разпространението и контрол на вредители по лозата.
Дания, една от най-интензивно обработваните страни в света, в която земеделските земи заемат почти две трети от територията й, задели 43 милиарда датски крони (6,1 милиарда долара) за придобиване на земя от фермери през следващите две десетилетия.
От налози върху продуктите приходите в бюджета на страната ежегодно надхвърлят 3 милиарда лева. През миналата 2023 г. те са над 3,5 милиарда лева, се посочва в съобщението.
Безспорен местен първенец по добив на маслини е Егейският регион, където растат 75% от маслиновите дървета в страната. През есента, по време на събирането на маслиновата реколта, областта оживява благодарение на местните жители, които празнуват заради плодородните си земи и древното си наследство, дълбоко съхранено в културата и традициите на страната.
Средният добив от културата в община Добричка е 185 кг/дка, в община Добрич земеделците прибират по 180 кг/дка. Земеделските стопани в общините Балчик, Каварна, Шабла и Крушари реколтират по 170 кг/дка.
Петте имота са в землището на село Марино поле, община Карлово. Най-големият от тях е в местността "Чакъла" и е с площ от 191,7 дка. Имотите следва да се използват по предназначение – за земеделски цели. Началната цена на трите по-малки имота е 106,4 лв. за декар, а за другите два е 127,68 лв. за декар.
По интервенцията се подпомагат фермери, чиито земи попадат в обявените защитени зони от НАТУРА 2000. Статутът им е регламентиран по реда на Закона за биологичното разнообразие, както и със заповеди на министъра на околната среда и водите, обнародвани в „Държавен вестник“.
Марката насърчава земеделските производители, преработватели и работодатели от региона на общината да преминат от конвенционално към биологично производство.