АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Какво включва брокерската услуга при продажба на имот. Какво прави добрия професионалист в тази сфера истински полезен и на какво да обърнем внимаваме. Обичайно при продажба на жилищен имот брокерската комисиона се дължи само при успешна сделка, независимо колко дълго продължи работата на брокера и какви проблеми възникнат за решаване.
Общо за застрахователния пазар премийният приход към края на септември достига 2 648 млн. лв., като ръстът на годишна база спрямо м. септември 2021 г. е 8,4%. Изплатените обезщетения са с 9,3 % по-високи спрямо същия период на 2021 г. и възлизат на 1 051 млн. лв.
Призът “Застрахователен брокер на годината – Най-динамично развиващо се дружество“ през 2021 г. спечели “Амарант България” ООД. Наградата бе връчена на Янаки Янакиев, управител на компанията, от Радослава Масларска, председател на УС на БАЛИП.
Сделката, която е на стойност 1.15 млрд. евро, включва и притежаваните от "Райфайзенбанк България" дъщерни дружества - "Райфайзен Лизинг България", "Райфайзен Асет мениджмънт" (България), "Райфайзен Застрахователен брокер" (обслужващ лизинговите и корпоративните клиенти на Райфайзенбанк), както и "Райфайзен Сървис".
Пазарът на общо застраховане се развива стабилно, въпреки цялостната икономическата стагнация и завършва 2020 г. с премиен приход от 2 438 млн. лв., с +1% по-висок спрямо 2019 г. Изплатените обезщетения са в размер на 1 012 млн. лв., като се отчита лек спад от -2% на годишна база.
В България общото и животозастраховането нарастват значително. Брутните записани премии се увеличават с 12.3%, а за общото с 15.8% за 2019 г. Така за периода от 2016 до 2019 г. GWP на целия застрахователен пазар се увеличава с 41.9% (12.4% растеж на годишна база).
Пазарните данни за H1 на 2020 г. показват стабилност на пазара на общото застраховане, въпреки цялостната икономическата стагнация вследствие на COVID-19. Отчита се макар и малък ръст на премийния приход от 0,65% на годишна база, като размерът му достига 1 220 млн. лв.
Професионалният регистър на юридически лица с предмет на дейност посредничество при сделки с недвижими имоти и физическите лица, упражняващи професията "Брокер на недвижими имоти".
На заседанието си на 29.10.2019 г. КФН откри административни производства по издаване на индивидуални административни актове за заличаване на "САНДИ БРОКЕР" ООД, „ЮРОПРИЗ“ ООД, „ВТИ БРOКЕРС“ ЕООД и „ДЖЕЙ ЕНД ДИ БРОКЕРС“ ЕООД от регистъра на застрахователните брокери, воден от КФН.
Аргументът на комисията е свързан със застрахователен продукт, който е незначителна част от портфолиото на групата на "Еврохолд". Решението може да бъде обжалвано в съда.